Przejdź do treści
Źródło artykułu

Państwa UE podpiszą list ws. rozwijania współpracy w dziedzinie obrony powietrznej

Wiceminister obrony Paweł Zalewski zapowiedział we wtorek rano w Brukseli, że państwa UE podpiszą list intencyjny ws. rozwijania współpracy w dziedzinie obrony powietrznej.

W Brukseli trwa spotkanie ministrów obrony krajów członkowskich Unii. We wtorek rano podpisanie się pod dokumentem zadeklarowało kilkanaście państw UE.

Zalewski poinformował dziennikarzy, że jest to ważne w kontekście polsko-greckiego projektu budowy europejskiej tarczy powietrznej.

"Chodzi o to, aby (...) znaleźć możliwość wspólnych badań i wspólnej produkcji w taki sposób, aby obniżyć koszty wytwarzania systemów i doprowadzić do tego, aby (te systemy) były maksymalnie interoperacyjne" - oznajmił Zalewski.

Jak dodał, państwa UE "deklarują szukanie wspólnych zdolności produkcyjnych i wspólnych zdolności związanych z badaniami i rozwojem". Oprócz tego, jak powiedział, podpisane mają być listy intencyjne dot. tworzenia wspólnych zdolności predykcyjnych amunicji krążącej oraz walki elektronicznej.

Premier Donald Tusk oświadczył w czerwcu przed szczytem UE w Brukseli, że jest bardzo zadowolony z tego, że projekt "żelaznej kopuły", czyli europejskiej tarczy obrony powietrznej, staje się priorytetem dla całej Unii Europejskiej. "Bezpieczne niebo nad Europą, bezpieczne niebo nad Polską staje się na naszych oczach priorytetem dla całej UE. Mamy powody do, na razie umiarkowanej, ale satysfakcji. Jestem z tego bardzo zadowolony" – powiedział wtedy premier.

Chodzi o zaproponowaną przez Tuska i greckiego premiera Kyriakosa Mitsotakisa inicjatywę budowy europejskiej tarczy obrony powietrznej, czyli kompleksowego systemu obrony powietrznej, chroniącego UE przed zagrożeniami takimi jak samoloty, rakiety i drony. Projekt miałby być finansowany ze środków unijnych.

Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony