Przejdź do treści
PZL P11c., fot. Fundacja Polskie Samoloty Historyczne

Fundacja Polskie Samoloty Historyczne planuje zbudować lotną replikę PZL P11c!

Fundacja Polskie Samoloty Historyczne podjęła się bardzo trudnego zadania - budowy latającej repliki PZL P11c, który to samolot wraz z PZL-37 Łoś i PZL-23 Karaś, jest jedną z lotniczych ikon Polski okresu międzywojennego. Fundacja chce przypomnieć Polakom i całemu światu, że w okresie dwudziestolecia międzywojennego nasz kraj był potęgą lotniczą, i konstruował nie tylko piękne, ale i wspaniale latające konstrukcje, czego przykładem jest właśnie PZL 11c.

Aktualnie jedyny oryginalny egzemplarz tego samolotu znajduje się w zbiorach krakowskiego Muzeum Lotnictwa Polskiego. Został on tam wyremontowany i można nawet uruchomić jego silnik, jednak jest on zbyt cennym eksponatem, aby mógł kiedykolwiek wzbić się w powietrze. PZL P.11c jest świadectwem zaawansowania technicznego naszego przemysłu lotniczego początku lat 30-tych, jak również talentu i ogromnej wiedzy inżynierów z tamtego okresu.


Odtworzenie dokumentacji na profesjonalnym oprogramowaniu wymagało dużych nakładów finansowych i olbrzymiego nakładu pracy, który obejmował dokładne skanowanie płatowca pozwalające stworzyć precyzyjne pomiary i najlepszą z możliwych dokumentację techniczną.


Obecnie Fundacja pracuje nad wzornikami i konstrukcją przyrządów montażowych. Całość przedsięwzięcia finansowana jest na razie ze środków własnych i wpłat od osób prywatnych. Kolejny etap to ukończenie dokumentacji i rozpoczęcie produkcji, jednak wymaga on  większego zaangażowana finansowego i pozyskania sponsora.


Fundacja Polskie Samoloty Historyczne planuje zbudować kilka egzemplarzy tego samolotu i jak akcentuje, już w tej chwili posiada zamówienia na pięć sztuk. Warunkiem jest oczywiście, żeby został oblatany pierwszy z nich. Obecne szacunki wskazują, że po sprzedaniu trzeciego samolotu cały projekt zbilansuje się finansowo, a kolejne zbudowane konstrukcje będą już stanowiły dochód. Rozpoczęcie produkcji P11c oznacza, że najpóźniej za dwa lata ten samolot będzie można zobaczyć w powietrzu.


Film promocyjny dotyczący odbudowy PZL P11c dostępny jest tutaj (LINK)


Więcej informacji na temat projektu budowy replik PZL P11c dostępne jest tutaj (LINK)

FacebookTwitterWykop

Nasze strony