Korea Południowa: trzecia udana próba wystrzelenia rakiety na paliwo stałe
Powodzeniem zakończył się trzeci lot próbny naszej rakiety nośnej na paliwo stałe – poinformowało w poniedziałek południowokoreańskie ministerstwo obrony. Prace nad systemem rakietowym to element starań o zwiększenie zdolności prowadzenia zwiadu z przestrzeni kosmicznej w obliczu zagrożeń ze strony Korei Północnej.
Rakieta została wystrzelona z barki unoszącej się na wodach ok. 4 km na południe od wyspy Czedżu o godz. 14 czasu lokalnego (6 rano w Polsce). Rakieta umieściła 100-kg satelitę obserwacyjnego ziemi SAR na orbicie na wysokości ok. 650 km – podało ministerstwo obrony.
Udane wystrzelenie satelity przez Koreę Południową przyspieszy zdolności wywiadowcze, obserwacyjne i rozpoznawcze kraju – podkreślił resort obrony.
"Po zakończeniu prac nad rakietą nośną na paliwo stałe, południowokoreańskie wojsko będzie w stanie wystrzeliwać małe satelity przeznaczone do nadzoru i rozpoznania zgodnie z wymogami bezpieczeństwa i w nagłych wypadkach" – napisano w komunikacie.
Ministerstwo uznało start za ważny krok w kontekście niedawnego wystrzelenia przez Pjongjang wojskowego satelity szpiegowskiego, co spotkało się z potępieniem ze strony USA i ich sojuszników za wykorzystanie technologii rakietowej naruszającej rezolucję ONZ w sprawie bezpieczeństwa.
Pojazdy kosmiczne na paliwo stałe są zwykle tańsze i prostsze w użyciu niż na paliwo ciekłe – zaznacza Yonhap.
Pierwsze trzy stopnie rakiety opracowywanej przez państwową agencję rozwoju obronności napędzane są silnikami rakietowymi na paliwo stałe, podczas gdy w czwartym stopniu wykorzystuje paliwo ciekłe. Takie rozwiązanie umożliwia bardziej precyzyjne umieszczanie ładunków w przestrzeni kosmicznej.
Dwie poprzednie próby, w których przetestowano działanie trzech silników z wyjątkiem pierwszego stopnia, miały miejsce w marcu i grudniu ubiegłego roku. Ostatnia próba, testująca wszystkie silniki, ma odbyć się za dwa lata. (PAP)
krp/ adj/
Komentarze