Japoński start-up opracował paliwo rakietowe z... krowich odchodów
O krowach dużo się ostatnio mówi w kontekście dużych ilości metanu, które wraz z ich odchodami trafiają do atmosfery. Naukowcy z japońskiego start-upu Interstellar Technologies, zamiast martwić się tym, że obornik truje środowisko, postanowili go wykorzystać do opracowania ekologicznego paliwa rakietowego. Pierwszy test wypadł pomyślnie. Silnik rakietowy zasilany biopaliwem na bazie metanu pozyskiwanego z krowich odchodów odpalił i pracował przez 10 sekund.
Żeby można było przeprowadzić ów test, inżynierowie z firmy Interstellar Technologies musieli nie tylko opracować specjalne paliwo, ale też skonstruować silnik, który będzie je spalał. Test prototypu, nazwalego Zero, przeprowadzono na lotnisku w niewielkim japońskim miasteczku Taiki. Jak podaje serwis Euronews, gdy umieszczony poziomo silnik odpalił, przez otwarte drzwi hangaru wystrzelił ponad 10-metrowy niebiesko-pomarańczowy płomień. Potem silnik pracował jeszcze przez 10 sekund. Nie jest to może wynik imponujący, ale inżynierowie z Interstellar Technologies oraz współpracującej z nimi firmy Air Water, uznali, że po wprowadzeniu niezbędnych modyfikacji będą mogli przy użyciu tego paliwa wynosić w kosmos satelity.
Materiał do stworzenia paliwa do silnika Zero był obornik pozyskany z dwóch lokalnych farm mlecznych. Po zastosowaniu opracowanych przez naukowców technologii pozyskano ciekły biometan. Dyrektor generalny Interstellar Technologies zapewnia, że cały proces jest bardzo tani, takie też będzie paliwo. "Robimy to nie tylko dlatego, że jest to korzystne dla środowiska, lecz także dlatego, że jest to paliwo o doskonałych parametrach i wysokiej czystości, które w dodatku można produkować lokalnie, co jest bardzo opłacalne. Nie jest chyba przesadą założenie, że rozwiązanie to znajdzie naśladowców na całym świecie" – stwierdził Takahiro Inagawa.
Szef start-upu zdradził też, jakie będą dalsze kroku po pomyślnym teście silnika Zero. "Pracujemy nad zbudowaniem małych rakiet, które można wystrzelać wielokrotnie, a nie tylko raz. Zasilanie ich paliwem o niskim wpływie na środowisko znacząco zredukuje wpływ na środowisko całego projektu. Zbudujemy system rakiet nowej generacji" – zapowiedział Inagawa. Równie zadowoleni są też dostawcy obornika. Jedna z uczestniczących w programie farm hoduje około 900 krów mlecznych, które codziennie wytwarzają ponad 40 ton odchodów. Dzięki współpracy z Interstellar Technologies dochody gospodarstwa zwiększyły się o około jeden procenta, zniknął też problem usuwania obornika.
Wytwarzane z obornika paliwo pomaga zmniejszyć ogromny wpływ rolnictwa na środowisko. Według Greenpeace branża ta odpowiada za 14 proc. globalnej emisji gazów cieplarnianych. Co prawda spalanie biogazu też powoduje uwalnianie gazów cieplarnianych, ale przynajmniej nie jest on uwalniany bezproduktywnie, a krowie odchody nie zanieczyszczają wody i gleby. Biogaz pozyskiwany z obornika jest już wykorzystywany jako paliwo na całym świecie - jeżdżą na nim np. autobusy w mieście Indore w zachodnich Indiach. Jednak Interstellar Technologies jako pierwszy chce go wykorzystać do lotów w kosmos.
Komentarze