Przejdź do treści
Źródło artykułu

Hiszpania, Francja i kraje Afryki za opodatkowaniem prywatnych odrzutowców

Hiszpania, Francja oraz kilka krajów afrykańskich znalazło się wśród państw, które poparły w poniedziałek na zorganizowanej w Sewilli konferencji ONZ na rzecz Finansowania dla Rozwoju opodatkowanie lotów klasy premium i prywatnych odrzutowców.

Nowe podatki, które miałyby służyć pozyskaniu środków na działania na rzecz klimatu i zrównoważonego rozwoju, poparły m.in. Kenia, Sierra Leone, Benin, Somalia, a także Barbados oraz Antigua i Barbuda położone w Ameryce Środkowej.

„Celem jest poprawa zielonego opodatkowania i wzmocnienie międzynarodowej solidarności poprzez promowanie bardziej progresywnych i zharmonizowanych systemów podatkowych” – przekazało biuro premiera Hiszpanii Pedro Sancheza. Jego kraj jest gospodarzem odbywającej się w Sewilli IV Międzynarodowej Konferencja ONZ na rzecz Finansowania dla Rozwoju.

Agencja Reutera zauważyła, że wiele bogatych krajów, w tym USA, ogranicza oficjalną pomoc rozwojową dla innych państw, a ekstremalne zjawiska pogodowe stają się coraz częstsze i bardziej dotkliwe. Dlatego „niektóre kraje poszukują nowych źródeł finansowania, w tym poprzez opodatkowanie przemysłu zanieczyszczającego środowisko” – dodała agencja.

Jak poinformowała Globalna Grupa Zadaniowa ds. Podatków Solidarnościowych, inicjatywa otrzyma wsparcie techniczne od Komisji Europejskiej.

Grupa powstała w listopadzie 2023 r. w celu zbadania nowych form opodatkowania, które mogłyby pomóc krajom rozwijającym się w wysiłkach na rzecz dekarbonizacji i ochrony przed skutkami zmian klimatycznych.

Prócz opodatkowania lotnictwa, co miałoby przynieść miliardy dolarów, na radarze pozostają także inne sektory, jak żegluga, ropa naftowa i gaz, kryptowaluty oraz najbogatsi.

Odbywająca się co kilka lat Międzynarodowa Konferencja na rzecz Finansowania dla Rozwoju to jedna z inicjatyw ONZ, której głównym zadaniem jest znajdywanie finansowania dla programów zrównoważonego rozwoju na całym świecie, w tym wsparcia najmniej rozwiniętych państw. Biorą w niej udział szefowie państw i rządów oraz ministrowie finansów czy spraw zagranicznych, jak również przedstawiciele biznesu z całego świata.

Konferencja potrwa do czwartku, a do wtorku uczestniczy w niej prezydent Andrzej Duda.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony