Przejdź do treści
Composante Spatiale Optique, fot.latribune.fr
Źródło artykułu

Francja umieściła na orbicie zbudowanego przez Airbus satelitę wojskowego do obserwacji Ziemi

Pierwszy z trzech przeznaczonych dla Francuskich Sił Zbrojnych satelitów do obserwacji ziemi zaplanowanych w ramach programu CSO (Composante Spatiale Optique) został pomyślnie wyniesiony na orbitę przez rakietę nośną Sojuz po jej starcie z Europejskiego Portu Kosmicznego w Kourou w Gujanie Francuskiej.

Satelity CSO mają służyć za źródło bardzo wysokiej rozdzielczości obrazów naszej planety, przeznaczonych dla francuskiej armii oraz partnerów programu: Niemiec, Belgii i Szwecji. Urządzenia te są wyposażone w szybko działające systemy kierujące ich wyposażeniem optycznym i są sterowane za pomocą korzystającego z bezpiecznej łączności szyfrowanej naziemnego centrum kontroli.

Jako główny wykonawca programu CSO, spółka Airbus dostarczyła platformę sprzętową i awionikę; odpowiada też za integrację, testy i dostarczenie satelitów do CNES – francuskiego Państwowego Ośrodka Badań Kosmicznych. Producentem zastosowanego w satelitach CSO wysokiej rozdzielczości osprzętu optycznego jest spółka Thales Alenia Space. Zespoły specjalistów Airbus będą także odpowiadać za operacje segmentu naziemnego programu, podobnie jak w przypadku wcześniejszych programów, znajdujących się obecnie w toku (Helios, Pleiades, SarLupe, Cosmo-Skymed).

Spółka Airbus uzyskała kontrakt na dostawy dla potrzeb programu CSO pod koniec 2010. Podmiotem zamawiającym jest CNES, francuska agencja kosmiczna, reprezentująca DGA, urząd odpowiadający w tym kraju za przetargi w dziedzinie obronności. Kontrakt zawiera opcję na trzeciego satelitę, uwzględnioną w programie po przyłączeniu się do niego Niemiec w 2015 r..
 
„Ten sukces zawdzięczamy naszej budowanej przez wiele lat wiedzy technicznej i bliskiej współpracy z francuskim Ministerstwem Obrony, którego początki sięgają pierwszych kroków Francji w kosmosie, a także ogromnemu wsparciu ze strony naszych partnerów i całego przemysłu, a w szczególności firmy Thales Alenia Space! Jesteśmy ogromnie dumni z faktu, że jesteśmy dziś w stanie zapewnić najnowocześniejsze i najbardziej wydajne narzędzia obserwacyjne, służące bezpieczeństwu naszych obywateli i suwerenności i niezależności Francji i całej Europy. Nie można zaprzeczyć, że program CSO stanowi ogromny krok naprzód zarówno pod względem dostępnych rozdzielczości i zaawansowania technicznego, jak i bezpieczeństwa transmisji danych, niezawodności i dostępności: tylko parę innych krajów na świecie może pochwalić się taką technologią", powiedział Nicolas Chamussy, szef Airbus Space Systems.

„Przez dziesięciolecia spółka Airbus, wraz z innymi partnerami przemysłowymi, opracowywała nowe technologie, instrumenty, platformy i sieci bezpieczne dla potrzeb satelitów Helios 1, Pleiades i Helios 2, przez wkład w ich rozwój wspierając niezależność Francji i Europy. Wyniesiony właśnie satelita CSO to kolejne osiągnięcie wieńczące współpracę firm naszego kontynentu!"

Bezprecedensowa elastyczność, wydajność i stabilność tego satelity pozwala używać go do szybkiego dostarczania korzystającym z niego instytucjom niezwykle wysokiej jakości obrazów wykonywanych przez powstałe w zakładach Thales Alenia Space oprzyrządowanie optyczne, co czyni go zdolnym do wykorzystania nawet w najbardziej złożonych harmonogramach pozyskiwania zdjęć.

Spółka Airbus zastosowała w konstrukcji satelity najnowszą generację siłowników żyroskopowych, żyroskopów światłowodowych, awioniki i oprogramowania sterującego, co pozwoliło zoptymalizować jego masę i bezwładność i znaczącą zwiększyć prędkość przekierowywania jego przyrządów optycznych.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony