Aeroklub Warszawski ma już 93 lata

Aeroklub Warszawski - lotnisko na Gocławiu (fot. Aeroklub Warszawski/FB)

Dziś przypada 93. rocznica powołania do życia Aeroklubu Warszawskiego, który – jak mówią jego członkowie – powstał z marzeń o lataniu!

19 października 1927 roku odbyło się zebranie członków-założycieli Aeroklubu Akademickiego Warszawskiego – pierwszego w Polsce ogólnodostępnego aeroklubu  zrzeszającego miłośników latania i sportów lotniczych. Uchwalono na nim statut, program pracy, wybrano Radę Klubu  oraz jego Zarząd. Pierwszym prezesem stowarzyszenia został Jerzy Osiński. Powstały trzy sekcje samolotowe: szkolna, treningowa i warsztatowa.

15 listopada wojsko przyznało Aeroklubowi 4 samoloty Caudron G-3, a LOPP (Liga Obrony Powietrznej i Przeciwgazowej - subsydium na szkolenie.

30 listopada rozstrzygnięto konkurs na znaczek klubowy. Spośród 23 nadesłanych projektów Zarząd AAW wybrał propozycję Jadwigi Tittenbrun: złoty samolot na tle biało-czerwonej szachownicy.

1 grudnia 1927 roku Aeroklub Akademicki Warszawski liczył 62 członków (48 zwyczajnych i 14 nadzwyczajnych).

Pod nazwą Aeroklub Warszawski stowarzyszenie działa od 1931 roku. Jest spadkobiercą i kontynuatorem pięknych tradycji wielu lotniczych pokoleń Polaków, uznaną organizacją w kraju oraz na arenie międzynarodowej.

Wśród wielu realizowanych przez Aeroklub zadań do najważniejszych należą: integracja pasjonatów lotnictwa oraz umożliwienie jego członkom realizacji marzeń o lataniu, reprezentowanie polskiego sportu lotniczego, kultywowanie tradycji, szkolenie adeptów sztuki lotniczej. Obecnie klub zrzesza ponad 600 członków, w 6 sekcjach specjalnościowych: samolotowej, szybowcowej, balonowej, spadochronowej, modelarskiej i mikrolotowej.

Więcej o historii Aeroklubu można przeczytać na stronie www.aeroklub.waw.pl/historia/

Z okazji kolejnych urodzin życzymy wszystkim wielu wspaniałych lat realizacji pasji latania, bezpiecznych lądowań i oraz wielu wspaniałych chwil spędzonych w Aeroklubie Warszawskim.


Aeroklub Warszawski - hangar na lotnisku Warszawa-Babice (fot. Aeroklub Warszawski/FB)

Źródło: Aeroklub Warszawski
comments powered by Disqus