Przejdź do treści
Źródło artykułu

Po obradach II Kongresu Aeroklubu Polskiego

Za nami II Zwyczajny Sprawozdawczo – Wyborczy Kongres Aeroklubu Polskiego. Był to ważny zjazd nie tylko z powodu zakończenia prac  zarządu XIX kadencji, powołania nowego zarządu, ale także pokazania tego jak środowisko sportów lotniczych rozwija się, gdzie następuje największa polaryzacja opinii oraz tego co w nadchodzących miesięcy oczekujemy.

Gośćmi honorowymi Kongresu byli: stentor Witold Sitarz Przewodniczący Parlamentarnego Zespołu Lotniczego, Mateusz Kotliński z Urzędu Lotnictwa Cywilnego oraz reprezentujący Radę Seniorów Lotnictwa prof. Robert Rowiński.

Obrady Kongresu rozpoczęły się od wystąpienia  prezesa AP  Włodzimierza Skalika. Prezes podsumował cztery lata działań zarządu, poświęcając najwięcej uwagi znaczącej poprawie wyniku finansowego związku oraz realizacji celów strategicznych.  Mimo dobrej oceny wielu obszarów, a zwłaszcza unormowania sytuacji w szkołach szybowcowych, planach rozwojowych GOBLL  prezes uznał, że nie osiągnięto całkowitej poprawy w zakresie przejęcia nadzoru nad małym lotnictwem oraz uzyskania dochodów z wrocławskich nieruchomości AP. Podziękował za wsparcie i współpracę przedstawicielom wszystkich organizacji wchodzących w nasz skład, a także kolegom z Zarządu i Biura AP.  Kwestie finansów AP scharakteryzował Andrzej Siembieda. Omówił on skalę kosztów i wpływów związku oraz sytuację finansową na przestrzeni 4 ostatnich lat. Przedstawił ponadto wizję finansów naszej organizacji na najbliższe lata. Wszyscy delegaci otrzymali sprawozdanie finansowe wraz z opinią biegłego rewidenta. Godnym podkreślenia jest fakt wypracowania nadwyżki finansowej, pozwalającej na redukcję poziomu zewnętrznego finansowania zgodnie z założonym planem.

Prezes Skalik podkreślił, że miniony rok był najlepszym w historii AP, w kontekście uzyskanych wyników sportowych. Reprezentanci AP zdobyli 62 medale mistrzostw Europy i świata. Ważnym podkreślenia jest fakt, że zdobywamy medale w coraz większej ilości dyscyplin sportu lotniczego. Rok 2013 był najlepszym rokiem w historii polskiego szybownictwa i sportu samolotowego. Dobre wyniki uzyskali również akrobaci szybowcowi, modelarze, spadochroniarze. Przebojowo na światową scenę sportu lotniczego weszli polscy motoparalotniarze. Włodzimierz Skalik sporo miejsca poświęcił procesowi przekształcenia AP i dostosowania do ustawy prawo sportowe. W efekcie zakończenia tego procesu i zarejestrowania nowego statutu AP, spełniającego wymogi ustawowe, w struktury AP od listopada 2013 rok wstąpiły 22 organizacje. Apelował też  do wszystkich członków o przesyłanie wniosków i propozycji do Zespołu ds. Ułatwień, powołanego w ramach Rady Ochrony i Ułatwień Lotnictwa Cywilnego.

Kolejnym punktem obrad Kongresu było sprawozdanie Komisji Rewizyjnej przedstawione przez jej przewodniczącego Dariusza Ciska. Podkreślił on, że w opinii Komisji jej wnioski nie do końca odzwierciedlają całkowita sytuację z racji krótkiego działania Komisji i zmiany statutu AP. Opisał on działania komisji w ramach kontroli Szkoły Szybowcowej Żar, Biura Zarządu i Aeroklubu Jeleniogórskiego. Przewodniczący Komisji Rewizyjnej przedstawił wniosek, zmian w statucie AP, zmiany regulaminu dyscyplinarnego, szerszego tłumaczenia dokumentów FAI. Wyraził też zaniepokojenie sytuacją w GOBLL. Kończąc podkreślił, że Komisja ze względu na jednoroczny okres swojej pracy, nie może ocenić 4 lat pracy kończącego kadencję Zarządu ale rekomenduje przyznanie absolutorium jego trzem członkom, nie odnosząc się do pozostałych. Wywołało to pewną konsternację zebranych, a po udzieleniu wyjaśnień prawnych postanowiono glosować o udzielanie absolutorium dla każdego członka Zarządu osobno.

Z kolei zajęto się sprawozdaniami szkół szybowcowych. Paweł Kos przedstawił kwestię wyboru prezesa Górskiej Szkoły Szybowcowej, finanse szkoły z uwzględnieniem kwestii hotelu oraz kwestie nalotów szybowcowych i samolotowych w 2013 roku. Z kolei sytuację Centralnej Szkoły Szybowcowej w Lesznie podjął sekretarz AP Bohdan Włostowski, zwracając uwagę na fakt całkowitego usamodzielnienia się tego podmiotu. Stało się to dwa lata po takich samych zmianach na Żarze. Mówił on o licznych problemach księgowo – proceduralnych. Zobowiązał się, jako członek zarządu szkoły, że do 30 czerwca zostanie przedstawiony bilans otwarcia wraz ze sprawozdaniem finansowym i strategią na przyszłość.

Po tym fragmencie obrad rozpoczął się dyskusja. Wśród kilku poruszonych kwestii dominowała sprawa zmiany przepisów dla lotów widokowych, w świetle przepisów ULC. Ma to istotne znaczenie finansowe i wizerunkowe dla aeroklubów regionalnych. Ryszard Kurowski poprosił o wsparcie AP w tej sprawie także dla lotów balonowych. Jacek Musiał odniósł sie do sprawozdania Komisji Rewizyjnej. Nie zgodził się z jej wnioskami, krytykując jej metody działania. W tej sprawie replikował Ryszard Bentkowski.

Kolejnym elementem obrad była sesja głosowań nad uchwałami. W głosowaniach Kongres przyjął sprawozdanie Zarządu za 2013 i odrzucił sprawozdanie Komisji Rewizyjnej.

Następnie Kongres przyznał tytuły Honorowego Członka AP: Sebastanowi Kawie, Januszowi Stachowiczowi, Władysławowi Bubieniowi, Januszowi Dorosze i Zbigniewowi Chrząszczowi.

Kongres przystąpił do wyboru prezesa Zarządu AP 19 kadencji. Do wyborów stanął tylko jeden kandydat, poprzedni prezes Włodzimierz Skalik. W tajnym głosowaniu uzyskał on 94 % proc. poparcia i ponownie został wybrany na stanowisko Prezesa Zarządu AP. Prezes Skalik przedstawił swoją wizję Działań AP. W szczegółowy sposób odniesiemy się do tego w odrębnym materiale. Powołany został także Zarząd AP w składzie 11 osobowym, którego członków wraz z krótkimi życiorysami mogą Państwo poznać z wcześniejszego artykułu.

Kongres Powołał nowy skład Komisji Rewizyjnej AP. W jej skład weszli: Jacek Musiał, Jerzy Boniecki, Mirosław Górski, Janusz Zdulski, Jarosław Obuchowski, Janusz Golinkiewicz i Roman Walczak.

Ponadto Kongres zgodził się na wprowadzenie punktu 11a do statutu, który precyzuje czasu jaki musi upłynąć od rejestracji w rejestrze sądowym i wpisaniem w skład członków AP aplikujących organizacji. Pomiędzy jednym a drugim faktem musi upłynąć minimum jeden rok. Na zarządzie ciążył też będzie obowiązek weryfikacji aplikującej organizacji pod kontem rzeczywistego wykonywania statutowych czynności lotniczo – sportowych. Zmieniono także zapis w regulaminie dyscyplinarnym w kwestii stosowania dopingu. Stwierdzenie stosowania dopingu będzie skutkowało zawieszeniem do 2 lat za pierwsze naruszenie i dożywotnio za drugie. W czasie obrad uchwalono, że nowym arbitrem w AP będzie pan Tomasz Konczewski, a jego zastępcami Grzegorz Siwik i Piotr Demiańczuk. Komisję odwoławczą będą stanowili Adam Gruszewski, Bogdan Wierzba i Marek Kosiński.

L.Ch. 

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony