Szybowiec Perkoz prosto z Bielska Białej

pil. Michał Ombach w SZD-54-2 Perkoz/ fot. Aeroklub Nowy Targ

Jedną z atrakcji naszego Pikniku Lotniczego będzie z pewnością pełnoakrobacyjny szybowiec SZD-54-2 Perkoz.

Ta najnowsza, chociaż dojrzewająca przez wiele lat konstrukcja, predestynuje do zastąpienia wysłużonych dwumiejscowych maszyn nie tylko w Europie ale i w całym lotniczym świecie.

Zakres użytkowania znacząco przekracza możliwości rodzimych Bocianów i Puchaczy, czeskich Blaników czy niemieckich ASK-21. Zabudowa wingletów, zwiększających rozpiętość aż do 20 m, zmienia szybowiec ze szkolnego i akrobacyjnego w wysokowyczynowy, mogący konkurować z tak uznanymi konstrukcjami jak DG-1000 czy nawet DuoDiscus. Co więcej, producent, firma Allstar PZL Glider, ma dalsze, ambitne plany modyfikacji i rozwijania tego najmłodszego swojego dziecka.Układy figur, które można bezpiecznie wykonywać Perkozem obejmują wszelkiego typu korkociągi, pętle, zawroty, beczki szybkie i sterowane, wiraże, ślizgi... Doskonałość aerodynamiczna, w zależności od wersji, waha się w granicach 36-44, co pozwala na dalekie i bezpieczne wypady poza lotnisko.

Konstrukcja charakteryzuje się typową dla SZD linią kadłuba oraz układem skrzydeł i krzyżowego usterzenia. Szybowiec wykonany został na bazie kompozytów szkło-epoksydowych, z wykorzystaniem najnowszych technologii w tej dziedzinie. Ugruntowane przez lata doświadczenia w projektowaniu i produkcji szybowców, pozwalają Allstarowi dostarczać produkt o wyjątkowej jakości i trwałości. Żywotność Perkoza określono bowiem aż na 20 tys. godzin.

Obszerna i ergonomiczna kabina zapewnia wygodę pilota i pasażera. Precyzyjny dobór sił na sterach i bardzo dobra stateczność powodują, że szybowcem steruje się łatwo i przyjemnie. Charakterystyki aerodynamiczne pozwalają na szybkie rozpędzanie się i dynamiczny, ale jednocześnie komfortowy lot.

Allstar PZL Glider kontynuuje tradycje największego, nieistniejącego już dziś polskiego producenta szybowców – Szybowcowych Zakładów Doświadczalnych z Bielska-Białej. Także tutaj, na nowotarskim lotnisku spotkamy inne szybowce SZD: jednomiejscowe SZD-51-1 Juniora, dwumiejcowego SZD-50-3 Puchacza czy starszego, drewnianego SZD-9bis Bociana.

SZD-54-2 Perkoz łączy w sobie wszystkie dobre cechy tych szybowców, oferując jednocześnie daleko wyższy komfort lotu, bezpieczeństwa, przyjemności.

W Nowym Targu zobaczymy pokaz możliwości Perkoza w locie normalnym i odwróconym. Miłośnicy szybowców będą mieli okazję nacieszyć się jego piękną linią, a może także spróbować samodzielnego sterowania.Marzeniem jest, aby takie szybowce na stałe zagościły na polskich lotniskach. Z lotniczym pozdrowieniem,

Organizatorzy nowotarskiego Pikniku Lotniczego 2012


Więcej o szybowcu Perkoz można dowiedzieć się TUTAJ
 

Źródło: Aeroklub Nowy Targ
comments powered by Disqus

Komentarze

Widziałem go, szybowiec bajka.
Tylko gdzie jeszcze w PL chcą latać na szybowcach? Może w Lesznie i na Żarze jedynie... A tak, to znowu pójdą w świat

A gdzie jego osiagi?Tajne przez poufne?