Przejdź do treści
Źródło artykułu

W Niemczech trwają strajki na lotniskach i kolei

W Niemczech rozpoczął się w czwartek rano kolejny strajk ostrzegawczy personelu naziemnego linii lotniczych Lufthansa. Równolegle strajkują maszyniści Deutsche Bahn. Ponadto strajk rozpoczęli kontrolerzy bezpieczeństwa na lotniskach w Hamburgu, Frankfurcie i Duesseldorfie.

W środę wieczorem działy techniczne Lufthansy rozpoczęły piątą falę strajków ostrzegawczych, które rano rozszerzono na strefy pasażerskie terminali. W ten sposób związek zawodowy Verdi chce zmusić zarząd do większych ustępstw w trwających negocjacjach zbiorowych dotyczących około 25 tys. pracowników naziemnych. Negocjacje z prywatnymi firmami ochrony ruchu lotniczego również dotyczą około 25 tys. osób - przypominają niemieckie media.

Strajk personelu naziemnego Lufthansy ma potrwać do godziny 7:10 w sobotę.

Z powodu braku kontroli bezpieczeństwa na lotnisku we Frankfurcie, pasażerowie chcący w czwartek odlecieć z tego miasta nie będą mogli wejść do strefy bezpieczeństwa lotniska. Jednak starty i lądowania nadal będą się odbywać, więc przynajmniej pasażerowie tranzytowi mogą się przesiadać.

Lotnisko w Monachium pozostanie otwarte w czwartek i piątek pomimo strajku ostrzegawczego personelu naziemnego, ale spodziewa się wielu odwołanych lotów. Ogłoszono, że około 500 z 800 lotów zostanie odwołanych w czwartek. Rzecznik lotniska spodziewa się podobnej liczby odwołanych lotów dzień później.

W czwartek i piątek na stołecznym lotnisku BER będzie również wiele odwołanych lotów Lufthansy do i z Monachium i Frankfurtu.

Duża część dalekobieżnego i regionalnego transportu kolejowego w Niemczech również stoi od wczesnego czwartkowego poranka. Powodem jest 35-godzinny strajk związku maszynistów GDL w sporze zbiorowym z Deutsche Bahn (DB).

Według DB, awaryjny rozkład jazdy dla transportu kolejowego obowiązuje od godziny 2. Koleje spodziewają się, że w czwartek i piątek strajk będzie miał ogromny wpływ na funkcjonowanie kolei - powiedziała rzeczniczka DB. Podobnie jak w przypadku poprzednich akcji protestacyjnych GDL, tylko około jedna piąta pociągów dalekobieżnych będzie jeździć w czwartek i piątek. Usługi regionalne mogą się znacznie różnić w zależności od regionu.

Strajk w kolejowym transporcie pasażerskim ma potrwać do godz. 13 w piątek. Jednak ograniczony rozkład jazdy kolei ma obowiązywać przez cały piątek. (PAP)

bml/ ap/

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony