Przejdź do treści
Źródło artykułu

Umowa Ryanaira i Lotniska Warszawa-Modlin; liczba pasażerów ma wzrosnąć do 5 mln w 2030 r.

Przedstawiciele Ryanaira i Lotniska Warszawa-Modlin poinformowali we wtorek, że podpisali umowę o współpracy. Liczba pasażerów linii w podwarszawskim porcie lotniczym ma wzrosnąć z 1,5 mln rocznie do 5 mln w 2030 r. Przewoźnik zainwestuje 400 mln dol. na lotnisku, zwiększając flotę samolotów do ośmiu.

Dyrektor generalny Ryanaira Michael O’Leary poinformował podczas konferencji, że podpisane we wtorek porozumienie zakłada, że przez następne pięć lat Ryanair zainwestuje ponad 400 mln dol. na lotnisku w Modlinie oraz zwiększy liczbę stacjonujących tam samolotów z czterech do ośmiu. Jak zaznaczył, pierwsze trzy dotrą do Modlina w grudniu 2026 r.

Jego zdaniem Warszawa-Modlin w latach 2025-2030 będzie najszybciej rosnącym lotniskiem nie tylko w Polsce, ale w całej Europie.

Przedstawiciele Ryanaira poinformowali również, że latem 2026 r. przewoźnik utworzy 200 nowych miejsc pracy w Modlinie - dla pilotów, personelu pokładowego i inżynierów. Planuje także otwarcie co najmniej 25 nowych tras, zwiększając ich liczbę do 60.

Lotnisko Warszawa-Modlin, zgodnie z umową, zobowiązało się natomiast do rozbudowy terminala z czterech do ośmiu stanowisk odprawy pasażerów i zwiększenia do 12 liczby miejsc postojowych dla samolotów do września 2027 r. Port w Modlinie ma też utworzyć 400 nowych miejsc pracy m.in. przy obsłudze pasażerów, ochronie lotniska, w usługach i handlu.

Wiceprezes lotniska Jacek Kowalski wskazał, że obecne moce przewozowe lotniska to 3,5 mln pasażerów rocznie, ale dzięki rozbudowie m.in. terminala port będzie mógł obsłużyć rosnącą liczbę pasażerów. Zapowiedział też, że do końca 2027 r. zostanie wybudowane połączenie kolejowe do terminala, co ma poprawić dojazd do lotniska ze stolicy.

Prezes będącej częścią grupy Ryanair linii Buzz Michał Kaczmarzyk zaznaczył, że Ryanair jest największą linią lotniczą w Polsce, a w 2025 r. planuje przewieźć w naszym kraju ok. 19 mln pasażerów. Dodał, że obecnie w Polsce Ryanair wykonuje ponad 2 tys. lotów tygodniowo z 13 lotnisk w naszym kraju, a sześć z nich to bazy Ryanaira. Stacjonuje tam 44 samolotów irlandzkiej linii.

Polska jest dla Ryanaira piątym rynkiem w Europie i biorąc pod uwagę, jak szybko ten rynek się rozwija, jest kwestią czasu, kiedy stanie się w praktyce czwartym rynkiem – powiedział Kaczmarzyk. Przypomniał, że w Warszawie – poza Modlinem – Ryanair lata również z Lotniska Chopina. Ze stołecznego portu linia obsługuje 12 tras, to 84-85 lotów tygodniowo, przewożąc 500 tys. pasażerów rocznie.

Ryanair działa w 37 krajach i korzysta z 230 lotnisk, a 90 z nich to jego stałe bazy – zaznaczył Kaczmarzyk. Jak przekazał, linia planuje w tym roku przewiezienie ponad 200 mln pasażerów w Europie.

Mazowiecki Port Lotniczy Warszawa-Modlin znajduje się 37 km od centrum Warszawy, w pobliżu drogi ekspresowej S7 i linii kolejowej Warszawa-Modlin. Według danych Urzędu Lotnictwa Cywilnego w 2024 r. Modlin był jednym z dwóch lotnisk w Polsce, które odnotowały spadek liczby pasażerów. Podwarszawski port w 2024 r. obsłużył 2 mln 697 tys. 575 pasażerów, co oznacza spadek z 3 mln 399 tys. 650 osób w 2023 r. – o 20,7 proc. Zdaniem ULC miało to związek ze zmniejszeniem liczby miejsc oferowanych przez Ryanaira.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony