Przejdź do treści
Źródło artykułu

Do 25. Brygady Kawalerii Powietrznej trafiają pierwsze śmigłowce AW149

Do 25. Brygady Kawalerii Powietrznej trafiają pierwsze śmigłowce AW149; ich zadaniem będzie wsparcie pola walki oraz transport żołnierzy. Niedługo śmigłowce zostaną wyposażone w rakiety kierowane, w tym przeciwpancerne pociski Hellfire - powiedział w poniedziałek szef MON Mariusz Błaszczak.

W poniedziałek na lotnisku wojskowym w Nowym Glinniku niedaleko Tomaszowa Mazowieckiego (woj. łódzkie) szef resortu obrony wziął udział w uroczystości przekazania ulokowanej tam jednostce śmigłowców AW149 - produkowanych przez włoski koncern Leonardo m.in. w fabryce w Świdniku wielozadaniowych śmigłowców.

Jak mówił Błaszczak, wojna na Ukrainie oraz sytuacja na Bliskim Wschodzie i w Azji powodują, że "perspektywy rozwoju sytuacji na arenie międzynarodowej nie są dobre". "Jedyną skuteczną odpowiedzią na zagrożenia jest wzmacniania Wojska Polskiego. Dlatego z wielką satysfakcją jestem tu, by pokazać dwa spośród 32 śmigłowców z rodziny AW149, które już są na wyposażeniu 25. Brygady Kawalerii Powietrznej" - powiedział.

"Umowę podpisaliśmy 1 lipca ubiegłego roku, oczywiście w polskich zakładach lotniczych w Świdniku (należących do Leonardo - PAP). Te śmigłowce stanowią też przyszłość dla PZL Świdnik; właśnie PZL Świdnik współprodukując te śmigłowce będzie wzmacniał potencjał związany z produkcją zbrojeniową w naszym kraju" - zaznaczył szef MON.

"W bardzo krótkim czasie doprowadziliśmy do tego, że są realne perspektywy rozwoju przed tą jednostką - 25. Brygadą Kawalerii Powietrznej, że na wyposażenie tej brygady już trafiają pierwsze śmigłowce. Mamy przeszkolone załogi, mamy przeszkolonych również tych wszystkich, którzy zajmują się zapewnieniem sprawności technicznej śmigłowców, stopniowo na wyposażenie jednostki trafia uzbrojenie - dziś na razie śmigłowce uzbrojone są jeszcze tylko w karabiny maszynowe oraz niekierowane rakiety, ale już niebawem będą to również rakiety kierowane, a także pociski przeciwpancerne Hellfire, które będą stanowiły uzbrojenie tych śmigłowców" - dodał Błaszczak.

Jak wskazał, zadaniem nowych śmigłowców będzie wsparcie żołnierzy na polu walki oraz ich transport. "W zależności od postawionego zadania mogą zabierać 12 żołnierzy, 2 żołnierzy, którzy stanowią obsługę karabinów maszynowych, i dwóch żołnierzy, którzy będą pilotowali" - wyjaśnił i zaznaczył, że to bardzo nowoczesne maszyny.

Wiceminister finansów Artur Soboń podkreślił, że to ważny dzień nie tylko z punktu widzenia modernizacji polskich sił zbrojnych i bezpieczeństwa kraju. "To także niezwykle ważny dzień dla Świdnika, dla woj. lubelskiego, bo tak duże kontrakty - a jest to kontrakt za ponad 8 mld zł – nie są codziennością dla lubelskich firm. (...) W praktyce oznacza to również dobry dzień dla samego PZL Świdnik, dla 300 współpracujących z nim kooperantów, dla nowych miejsc pracy, bo dzięki temu kontraktowi przybyło ich w spółce i poza nią około tysiąca" – powiedział.

Szef szkolenia 7. Dywizjonu Lotniczego wchodzącego w skład 25BKPow kpt. Miłosz Tomaszkiewicz przyznał, że AW149 to narzędzia, które zmieniają zasady gry, jeśli chodzi o prowadzenie działań powietrzno-szturmowych.

"Te maszyny tak, jak je poznaliśmy w trakcie szkolenia, dzięki swojej zaawansowanej awionice pozwalają załogom przekierować znaczą część uwagi z klasycznych zadań pilotażowych na potrzeby realizacji taktycznych. Ich zdolności sieciocentryczne z kolei pozwalają nam się wpiąć w systemy NATO, by w całkowitym stopniu realizować zadania wielodomenowe w środowisku połączonym" – wyjaśnił.

Dodał, że kolejnym istotnym aspektem są zwiększone zdolności do realizacji zadań w nocy.

"Dla naszego dywizjonu dzisiejszy dzień rozpoczyna zupełnie nową historię. Dziś świętujemy, ale od jutrzejszego dnia wracamy do ciężkiej pracy, ponieważ zdajemy sobie sprawę, że ten system kosztował bardzo wiele podatników i w związku z tym będziemy chcieli odpłacić się, jak najwyższym stopniem profesjonalizmu. Dziś dla 7. Dywizjonu Lotniczego horyzont przestał być granicą, a stał się po prostu punktem na trasie lotu" – podkreślił.

Umowa podpisana w ub. r. przez Błaszczaka opiewa na kwotę ponad 8,2 mld zł. 32 śmigłowce AW149 wraz z pakietem logistycznym mają zostać dostarczone Lotnictwu Wojsk Lądowych w latach 2023-2029 w konfiguracji odpowiadającej potrzebom Sił Zbrojnych RP.

AW149 to wielozadaniowy śmigłowiec wojskowy przeznaczony do zadań transportowych, wsparcia pola walki, ratownictwa. Jest zdolny do realizacji lotów w dzień i w nocy. Maksymalna masa startowa śmigłowca wynosi 8300 kg (możliwe zwiększenie do 8600 kg). Prędkość maksymalna śmigłowca to 313 km/h, przelotowa - 287 km/h. Maksymalny zasięg maszyny wynosi 958 km, a maksymalna długość lotu - 4 godz. i 55 minut.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony