Przejdź do treści
C295 w barwach Serbii, fot. Airbus
Źródło artykułu

Serbia nowym użytkownikiem samolotów C295

Ministerstwo Obrony Serbii zamówiło dwa Airbusy C295, dzięki czemu serbskie Siły Powietrzne i Obrony Powietrznej dołączą do rodziny użytkowników samolotu C295, stając się 36 jej członkiem. Umowa zakupu maszyn została podpisana w Madrycie w obecności wysokich rangą przedstawicieli rządów Republiki Serbii i Królestwa Hiszpanii.

Kontraktowi towarzyszyć będzie umowa o nadzorze międzyrządowym między ministerstwami obrony Hiszpanii i Republiki Serbii, której celem ma być też zbadanie możliwości współpracy obu krajów w przyszłych programach zbrojeniowych. Airbus zobowiązuje się do utrzymywania i rozwijania bliskiej współpracy z Republiką Serbii, która już korzysta z militarnych produktów Airbusa.

Oba zamówione samoloty zostaną dostarczone w konfiguracji transportowej. Będą wyposażone w nowoczesną awionikę Collins Aerospace Pro Line Fusion® i pozwolą na zwiększenie zdolności transportu lotniczego Republiki Serbii. Oczekuje się, że dostawa nastąpi pod koniec 2023 r. Obecnie użytkownikami Airbusów C295 są 33 kraje. W sumie Airbus otrzymał zamówienia na 281 samolotów tego typu, które latają po całym świecie i spędziły już ponad pół miliona godzin w powietrzu. Dzięki temu samolot ten jest niekwestionowanym liderem w swoim segmencie.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony