Przejdź do treści
Źródło artykułu

Kolejna odsłona poszukiwania samolotu Amelii Earhart, słynnej amerykańskiej pionierki lotnictwa

2 lipca 2025 r., w 88. rocznicę tajemniczego zaginięcia Amelii Earhart, słynnej amerykańskiej pionierki lotnictwa, organizacje Purdue Research Foundation (PRF) i Archaeological Legacy Institute (ALI) ogłosiły połączenie sił w celu zlokalizowania jej zaginionego samolotu.

Operacja poszukiwawcza nosi nazwę Taraia Object Expedition i rozpocznie się w listopadzie 2025 r., kiedy zespół terenowy z ALI uda się statkiem na pacyficzną wyspę Nikumaroro. Jego celem jest potwierdzenie, czy obiekt Taraia – wizualna anomalia widoczna na zdjęciach satelitarnych i innych obrazach w lagunie wyspy, to faktycznie szczątki samolotu Earhart.
Wyspa Nikumaroro zlokalizowana jest mniej więcej w połowie drogi między Australią a Hawajami. 

Amelia Earhart, pilotka, dziennikarka oraz poetka, zdobyła sławę w końcu lat dwudziestych XX wieku, które to stały się ówcześnie świadkiem gwałtownych narodzin lotnictwa. Miłością jej życia były samoloty. Mówi się o niej marzycielka, wizjonerka, ikona. Była ulubienicą Ameryki, nazywano ją Królową Przestworzy. Była pierwszą kobietą, która w 1928 r. została zabrana w podróż lotniczą nad Atlantykiem, jak i pierwszą kobietą, która tego dokonała za sterami (samotnie) w 1932 r. będąc jednocześnie drugą osoba na świecie, która to uczyniła.

W 1937 r. podjęła się wyzwania aby oblecieć kulę ziemską wzdłuż równika mając nadzieję, że zostanie pierwszą kobietą, która przeleci dookoła świata. Razem z cenionym nawigatorem Fredem Noonanem wykorzystała do tego celu dwusilnikowy samolot Lockheed L-10 Electra, ówcześnie jedną z najnowocześniejszych maszyn pasażerskich. Do ostatniego, jak się okazało, odcinka trasy wystartowali z Nowej Gwinei.

Podczas 40 dnia podroży, gdy lotnicy znajdowali się rejonie wysp Gilberta nad Oceanem Spokojnym z Amelią i jej nawigatorem niespodziewanie utracono kontakt radiowy. Po stwierdzeniu zaginięcia, 66 samolotów i 9 okrętów marynarki wojennej USA bezskutecznie szukało rozbitków. Nie wiadomo co się dokładnie stało i dopiero w 1939 r. uznano Amelię Earhart za zmarłą. Okoliczności jej zaginięcia są obecnie największą, nierozwiązaną tajemnicą z dziejów lotnictwa, a na ten temat powstało mnóstwo teorii spiskowych, legend i mitów. 

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony