Global Hawk wypatrzy wszystko
Misje zwiadowcze nad Polską wykonują największe na świecie wojskowe drony powietrzne Global Hawk. Należą do sojuszniczego systemu rozpoznawczego AGS, a ich producentem jest amerykański koncern Northrop Grumman. Polska jako jeden z 15 uczestników tego projektu jest współwłaścicielem pięciu odrzutowych RQ-4D Global Hawk Block 40 Phoenix, które stacjonują w bazie na Sycylii.
Plany zakupu tak dużych dronów rozpoznawczych NATO ogłosiło w 2009 roku, a kontrakt na pięć RQ-4 Global Hawk Block 40 został podpisany w maju 2012 roku. Wszystkie zamówione drony zostały dostarczone pomiędzy 21 listopada 2019 roku a 12 listopada 2020 roku. Wstępną gotowość operacyjną systemu AGS (Alliance Ground Surveillance) naczelny dowódca sił NATO w Europie gen. Tod Wolters ogłosił w lutym 2021 roku.
Misją systemu rozpoznawczego, którego sercem są drony, jest obserwacja i rozpoznanie kluczowych dla Sojuszu obszarów. Od lutego 2022 roku Global Hawki operują na wschodniej flance NATO oraz w rejonie Morza Czarnego. 13 września 2023 roku natowski dron wykonał pierwszy przelot nad Finlandią. AGS podlega Sojuszniczemu Dowództwu Sił Powietrznych NATO (Allied Air Command) w bazie lotniczej w Ramstein w Niemczech. Choć uczestniczy w nim tylko około połowa członków Paktu, wśród nich Polska, dane zbierane podczas misji rozpoznawczych i obserwacyjnych służą wszystkim. Nasz kraj jako jeden z uczestników programu jest współwłaścicielem pięciu odrzutowych RQ-4D Global Hawk Block 40 Phoenix, które stacjonują w amerykańskiej bazie Sigonella na Sycylii.
RQ-4 znany początkowo jako Tier II+ został zaprojektowany przez firmę Ryan Aeronautical, która w 1999 roku została przejęta przez koncern Northrop Grumman. Jego wykonany z aluminium kadłub ma duraluminiową konstrukcję półskorupową, a ogon w kształcie litery V i skrzydła są z materiałów kompozytowych. Część naziemna zestawu składa się z elementu startowego i odzyskiwania (LRE) oraz elementu kontroli misji (MCE) ze sprzętem komunikacyjnym.
RQ-4B wykorzystuje do zbierania danych podczas misji zwiadowczych, rozpoznawczych i obserwacyjnych zestaw sensorów działających w każdych warunkach pogodowych, w dzień i w nocy. Wersja RQ-4B Block 40 jest wyposażona w radar z aktywnym elektronicznym skanowaniem (RTIP) do wykrywania i nadzoru celów stacjonarnych i ruchomych. System szerokopasmowej łączności umożliwia transmisję danych w czasie niemal rzeczywistym. Bezzałogowiec ma też sprzęt do łączności w zasięgu linii wzroku do celów komunikacyjnych z operatorami. Global Hawk wyposażono również w system samoobrony.
Tadeusz Wróbel
autor zdjęć: Bryce Bennett/ Air Force



Komentarze