Przejdź do treści
Bezzałogowiec AKL Politechniki Poznańskiej w klasyfikacji Regular w locie (fot. aerodesign.put.poznan.pl)
Źródło artykułu

AKL Politechniki Poznańskiej zwycięzcą w konkurencjach lotnych podczas SAE Aero Design Mexico 2023

W dniach 31 marca – 1 kwietnia 2023r. w Querétaro w Meksyku odbyły się zawody SAE Aero Design Mexico 2023, w których wzięła udział reprezentacja Akademickiego Klubu Lotniczego Politechniki Poznańskiej.

Drużyna Politechniki Poznańskiej zwyciężyła w klasyfikacji generalnej Regular zdobywając także następujące wyróżnienia:
•  3 miejsce w klasyfikacji prezentacji technicznych,
•  1 miejsce w klasyfikacji konkurencji lotnych,

SAE Aero Design to międzynarodowe akademickie zawody organizowane od ponad 40 lat przez Stowarzyszenie Inżynierów Transportu (SAE - Society of Automotive Engineers) we współpracy m.in. z firmami SolidWorks, NASA, Boeing, Embraer, Lockheed Martin czy ANSYS.

Edycje zawodów są organizowane w Stanach Zjednoczonych, Meksyku i Brazylii. Zadaniem uczestników - grup studenckich z całego świata - jest zaprojektowanie i budowa modelu samolotu, zgodnie z ograniczeniami i wymogami regulaminu narzuconymi przez organizatora zawodów. W tym roku zadaniem studentów było zaprojektowanie oraz zbudowanie samolotu, który przy jak najmniejszej masie własnej podniesie jak największą obciążenie.

Regulamin zawodów definiuje materiał z jakiego wykonany ma być samolot oraz rodzaj i moc napędu. Oprócz opracowania dokumentacji ekipy muszą przedstawić prezentację techniczną, a następnie podnieść modelem jak największy ciężar w locie. Zawody uczą samodzielnego rozwiązywania problemów technicznych, organizacyjnych i logistycznych, umiejętności pracy w grupie, sztuki zaprezentowania i dokumentacji osiągnięć.

Według profesora Jerzego Nawrockiego z Politechniki Poznańskiej "konkursy typu SAE AeroDesign przekształcają kształcenie z wykładowo-podręcznikowego (learning by reading) na projektowe (learning by doing)."

Reprezentację wsparły finansowo i organizacyjnie władze Politechniki Poznańskiej, a także dziekani Wydziałów: Inżynierii Mechanicznej, Inżynierii Środowiska i Energetyki, Inżynierii Lądowej i Transportu, Inżynierii Zarządzania, Automatyki, Robotyki i Elektrotechniki oraz Inżynierii Materiałowej i Fizyki Technicznej.

Start w zawodach odbywał się w ramach projektu „Projekt, budowa i rozwój bezzałogowych systemów latających. Udział reprezentacji Politechniki Poznańskiej w międzynarodowych zawodach akademickich” realizowanego w ramach projektu pozakonkursowego o charakterze koncepcyjnym pt. „Najlepsi z najlepszych! 4.0.” organizowanego przez Ministerstwo Edukacji i Nauki w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

Oprócz rywalizacji w Meksyku studenci Politechniki Poznańskiej w ramach projektu wzięli udział w zawodach Teknofest w Turcji (Kütahya, 2022) i SAE Aero Design East 2023 (Lakeland, USA) oraz wezmą udział w zawodach SAE Aero Design USA West 2023 (Fort Worth, USA).

Wsparcia finansowego udzieliły ekipie także Urząd Miasta Poznania, Pratt & Whitney Kalisz, Aeroklub Poznański.

Reprezentacja Akademickiego Klubu Lotniczego Politechniki Poznańskiej na SAE Aero Design Mexico 2023 (fot. put.poznan.pl)

(fot. put.poznan.pl)

W klasie Regular konkurowało 18 drużyn z trzech kontynentów. W skład drużyny weszli studenci Politechniki Poznańskiej: Nikodem Beberok, Adam Biber, Wojciech Bissinger, Jan Chałupka, Antoni Dąbkiewicz, Paulina Guzior, Marcel Kraśniewski, Antoni Napierała, Aleksandra Sawicka, Adam Stępień, Filip Stolarek. Opiekunem naukowym ekipy SAE był dr inż. Radosław Górzeński.

Więcej informacji z zawodów na stronie reprezentacji: www.aerodesign.put.poznan.pl/biuletyny/ oraz na Facebooku www.facebook.com/AKLAeroDesignPoznan/

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony