Przejdź do treści
ICAO - logo na fasadzie budynku
Źródło artykułu

Sprawą zestrzelenia malezyjskiego samolotu przez Rosjan w 2014 roku zajmie się organizacja ICAO

Funkcjonująca pod auspicjami ONZ Organizacja Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego (ICAO) zajmie się sprawą zestrzelenia w 2014 roku przez Rosjan samolotu malezyjskich linii lotniczych MH17 – poinformował w sobotę minister spraw zagranicznych Holandii Wopke Hoekstra.

Hoekstra napisał na Twitterze, że ICAO odrzuciło w piątek protesty Kremla w sprawie wniosku Niderlandów i Australii dotyczącego rozpatrzenia przez tę organizację sprawy przeciwko Rosji, związanej z zestrzeleniem samolotu przed dziewięcioma laty. Oba kraje zwróciły się do ICAO w ubiegłym roku.

"To ważny krok w kierunku prawdy, sprawiedliwości i odpowiedzialności" – ocenił szef niderlandzkiego MSZ. Hoekstra podkreślił, że Hollanda będzie nadal współpracować z Australią, aby pomóc krewnym 298 ofiar "pogodzić się z ogromną stratą".

17 lipca 2014 roku Boeing 777 linii Malaysia Airlines, lecący z Amsterdamu do Kuala Lumpur, został zestrzelony na wschodzie Ukrainy przy użyciu pocisku kierowanego ziemia-powietrze Buk.

W listopadzie ubiegłego roku sąd w Hadze skazał dwóch Rosjan, Siergieja Dubinskiego i Igora Girkina, oraz Ukraińca Leonida Charczenkę na karę dożywotniego pozbawienia wolności, oskarżając ich o spowodowanie tragedii.

Na początku lutego br. Międzynarodowy Zespół Śledczy (Joint Investigation Teams – JIT) ustalił, że istnieją "mocne przesłanki", iż rosyjski dyktator Władimir Putin podjął decyzję o przekazaniu separatystom na Ukrainie broni wykorzystanej do zestrzelenia samolotu.

Z Amsterdamu Andrzej Pawluszek

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony