Sejmik poparł zakup kolejnych akcji Lotniska Katowice
Radni Sejmiku Województwa Śląskiego podjęli w poniedziałek uchwałę popierającą zakup kolejnych akcji Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego, które zarządza Lotniskiem Katowice. Marszałek woj. śląskiego Wojciech Saługa wskazał, że samorządy najprawdopodobniej przejmą większościowy pakiet akcji.
Obecnie największym akcjonariuszem GTL jest Węglokoks. Koncern posiada 42,5 proc. akcji, które zamierza sprzedać. Jako pierwsi do rozmów zostali zaproszeni pozostali akcjonariusze, w tym samorząd woj. śląskiego (34,9 proc.) oraz Urząd Miasta Katowice (4,9 proc.).
"Wygląda na to i będziemy zmierzać, żeby razem z miastem Katowice podjąć działania do przejęcia pakietu większościowego akcji (…), żeby spokojnie myśleć o rozwoju lotniska i nie doprowadzić do sytuacji, w której ktoś mógłby to lotnisko nie tyle wrogo przejąć, ale przejąć, aby maksymalizować zyski, a nie myśleć o rozwoju" – powiedział Wojciech Saługa.
Prezes Węglokoksu Tomasz Ślęzak wyjaśnił, że spółka zamierza skupić się na własnej działalności. Stąd decyzja o sprzedaży udziałów w GTL.
"GTL to jest wielkie lotnisko i tak naprawdę Węglokoks niewiele może je wspomóc w bardzo ambitnym programie rozwoju. Dlatego uważamy, że sprzedaż tego pakietu w ręce bardziej zaangażowanego, bogatszego inwestora wyjdzie na korzyść rozwoju lotniska" – powiedział PAP Tomasz Ślęzak.
Trzecim co do wielkości akcjonariuszem GTL są Polskie Port Lotnicze, które posiadają 17,3 proc. akcji. Marszałek Wojciech Saługa podczas sesji sejmiku zaznaczył, że otrzymał informację, iż PPL nie zamierzają ubiegać się o udziały Węglokoksu.
Uchwałę podobną do tej, którą w poniedziałek podjęli radni Sejmiku Województwa Śląskiego, powinna podjąć w czwartek Rada Miasta Katowice. "Gdy już będziemy po tych pierwszych zgodach, to będziemy działać w kierunku wyceny i dogadywania kwot. Wszystko będzie wynikać z wycen" – dodał Saługa.
Prezes GTL Artur Tomasik ocenił, że "wzrost zaangażowania samorządów w akcjonariacie (...) jest krokiem w dobrym kierunku". Przypomniał, że do 2032 r. zaplanowany jest program rozbudowy infrastruktury Lotniska Katowice o wartości ok. 1,5 mld zł. Największym projektem ma być nowy terminal główny, który umożliwi komfortową obsługę 10 mln pasażerów rocznie, a w przyszłości będzie mógł być jeszcze rozbudowywany. Projekt terminala GTL zamierza zamówić jeszcze w 2025 r.
Lotnisko Katowice należy do największych lotnisk regionalnych w Polsce. W 2024 r. odprawiono na nim rekordowe 6,39 mln pasażerów. To krajowy lider w segmencie ruchu czarterowego i jedno z największych lotnisk cargo w Polsce.(PAP)
pato/ mtb/ pad/
![Facebook](/themes/custom/dlapilota/images/icons/socialmedia_ico_facebook.png)
![Twitter](/themes/custom/dlapilota/images/icons/socialmedia_ico_twitter.png)
![Wykop](/themes/custom/dlapilota/images/icons/socialmedia_ico_wykop.png)
Komentarze