Przejdź do treści
Źródło artykułu

Resort obrony Tajwanu: chińskie myśliwce wciąż aktywne

Choć władze ChRL ogłosiły zakończenie ćwiczeń wojskowych w pobliżu Tajwanu, tamtejszy resort obrony poinformował w czwartek, że w ciągu ostatniej doby linię mediany Cieśniny Tajwańskiej przekroczyło 14 chińskich myśliwców, w tym Su-30, J-16 i J-10.

Chińska Armia Ludowo-Wyzwoleńcza (ALW) przez kilka dni prowadziła „ćwiczenia bojowe” w pobliżu Tajwanu w odwecie za niedawne spotkanie tajwańskiej prezydent Caj Ing-wen z przewodniczącym Izby Reprezentantów Kongresu USA Kevinem McCarthym w Kalifornii.

Ministerstwo transportu i komunikacji Tajwanu poinformowało w środę, że Chiny planowały zamknięcie obszaru przestrzeni powietrznej na północ od wyspy na trzy dni, od 16 do 18 kwietnia, ale po proteście skróciły ten okres do zaledwie 27 minut w najbliższą niedzielę.

Według władz Korei Płd. powodem ma być spadający na ziemię fragment rakiety kosmicznej wynoszącej satelitę.

Zamknięcie strefy na 27 minut wpłynie na 33 loty – podała tajwańska agencja prasowa CNA, cytując ministra transportu Wang Kwo-caja.

Komunistyczne władze w Pekinie uważają Tajwan za część ChRL i dążą do przejęcia nad nim kontroli, nie wykluczając przy tym możliwości użycia siły. Większość Tajwańczyków nie jest jednak zainteresowana przejściem pod kontrolę Pekinu, a rząd Tajwanu zapowiada obronę demokracji i wolności.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony