Przejdź do treści
Źródło artykułu

PPL: dofinansowanie UE projektu zwiększającego bezpieczeństwo operacji lotniczych Lotniska Chopina

Komisja Europejska dofinansuje projekt dot. zwiększenia bezpieczeństwa operacji lotniczych warszawskiego Lotniska Chopina i dostosowania infrastruktury do obowiązujących wymagań - poinformowało Przedsiębiorstwo Państwowe "Porty Lotnicze". Zakładane dofinasowanie to ponad milion euro.

Chodzi o projekt "Inwestycje w zakresie infrastruktury podwójnego zastosowania na Lotnisku Chopina w Warszawie w zakresie utrzymania operacji usług podstawowych (24/7)". Jak wskazano, Przedsiębiorstwo Państwowe "Porty Lotnicze" otrzymało decyzję Komisji Europejskiej o jego dofinansowaniu.

"Głównym celem zadania jest zwiększenie bezpieczeństwa operacji lotniczych i dostosowanie elementów infrastruktury do wymagań zgodnie z obowiązującymi przepisami" - przekazało PPL.

Dofinansowanie pochodzi z instrumentu Komisji Europejskiej - Connecting Europe Facility (CEF) w ramach inicjatywy Military Mobility.

Wyjaśniono, że Lotnisko Chopina w Warszawie m.in. ze względu na współdzielenie infrastruktury z 1 Bazą Lotnictwa Transportowego spełnia podstawowe kryterium lotniska podwójnego znaczenia, czyli cywilno-wojskowego.

Projekt obejmuje poprawę bezpieczeństwa naziemnego ruchu lotniskowego poprzez realizację systemu zobrazowania naziemnego ruchu lotniskowego; dostosowanie jakości oświetlenia lotniskowego pola naziemnego do obowiązujących przepisów poprzez modernizację oświetlenia projektorowego na płytach postojowych.

Projekt ma być realizowany w latach 2022-2024. Szacowany budżet projektu to 2.440.089 euro, a zakładane dofinasowanie to kwota 1.084.303,50 euro. Projekt zaplanowany jest na 16 miesięcy. Obecnie trwa etap uzgadniania z KE umowy.

Lotnisko Chopina w Warszawie to największy port lotniczy w Polsce. Portem zarządza Przedsiębiorstwo Państwowe "Porty Lotnicze". W ubiegłym roku lotnisko odprawiło ponad 14,4 mln podróżnych. (PAP)

autor: Aneta Oksiuta

aop/ mmu/

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony