Przejdź do treści
Źródło artykułu

Zmarł Mieczysław Muras

Do redakcji dotarła smutna wiadomość. 8 listopada 2024 r., w wieku 72 lat zmarł Mieczysław Muras – pilot/nawigator wojskowy i cywilny, specjalista z zakresu nawigacji i żeglugi powietrznej, wieloletni inspektor Urzędu Lotnictwa Cywilnego.

Mieczysław Muras urodził się 14.08.1952 roku. W roku 1971 ukończył Liceum Ekonomiczne w Łowiczu i wstąpił w szeregi słuchaczy Wyższej Oficerskiej Szkoły Lotniczej w Dęblinie, na kierunku „pilot samolotu odrzutowego”. Pod koniec procesu szkolenia, w roku 1975 doszło do katastrofy lotniczej samolotu SBLim-2, w której śmierć ponieśli instruktor szkolący i podchorąży z tej samej grupy szkoleniowej, w efekcie czego podchorąży Mieczysław Muras został przeniesiony na kierunek „nawigator latający”. Dęblińską uczelnię ukończył 30 listopada 1975 roku. Na stanowisku nawigatora latającego służył kolejno w 13. Pułku Lotnictwa Transportowego w Krakowie, a następnie od 1987 roku w 36. Specjalnym Pułku Lotnictwa Transportowego w Warszawie. W roku 1991, w stopniu majora zakończył służbę w wojsku i rozpoczął pracę w przedsiębiorstwie lotniczym Polnippon Cargo.

Pracę w powietrzu zakończył w roku 1997, kiedy to został pracownikiem Głównego Inspektoratu Lotnictwa Cywilnego i kolejno Urzędu Lotnictwa Cywilnego – początkowo w Departamencie Operacyjno–Lotniczym, a następnie w Departamencie Żeglugi Powietrznej, na stanowisku inspektora i audytora. Był członkiem zespołu, który zainicjował, a następnie nadzorował przejście polskiego lotnictwa cywilnego pod europejskie przepisy JAA, a następnie EASA. W nadzorze lotniczym pracował przez 23 lata.

Mieczysław Muras posiadał kwalifikacje nawigatora wojskowego 1. klasy w lotnictwie transportowym. Latał na samolotach TS-8 Bies, TS 11 Iskra, SBLim-2, Lim-2, An-2, An-26, Ił-14, An-12B, Ił-18E/D, Ił-76, Tu-134A, Tu-154M oraz na śmigłowcach Mi-8. W powietrzu spędził 4500 godzin, w lotnictwie transportowym przeleciał ok. 1,5 miliona kilometrów, wykonując loty do wielu egzotycznych destynacji w całej Europie, Azji i Afryce. Wykonywał misje humanitarne dla potrzeb ONZ, obsługiwał polskie kontyngenty wojskowe. Jako nawigator pełnił przez wiele lat funkcję egzaminatora Wojskowej Lotniczej Komisji Egzaminacyjnej oraz Lotniczej Komisji Egzaminacyjnej. Prywatnie był pasjonatem historii, zarówno rodzinnej Ziemi Łowickiej, jak i ukochanego lotnictwa. Szczególna więź łączyła go z krakowskim Muzeum Lotnictwa Polskiego i jego długoletnim, nieżyjącym już dyrektorem, panem Krzysztofem Radwanem.

Ceremonia pogrzebowa rozpocznie się w poniedziałek 18 listopada 2024 r. o godz. 10:00 w kościele Marii Magdaleny przy Cmentarzu Wawrzyszewskim w Warszawie, ul. Wólczyńska 64. Po Ceremonii nastąpi odprowadzenie Zmarłego na miejsce wiecznego spoczynku na Cmentarzu Wawrzyszewskim w Warszawie.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony