Przejdź do treści
Małgorzata Chelis na XVI FBL
Źródło artykułu

XVI FBL: „Standardy obecnej oceny kompetencji pilotów” - wykład Małgorzaty Chelis

Zapraszamy do zapoznania się z czwartą z dziewięciu prezentacji, którą zarejestrowaliśmy podczas XVI Forum Bezpiecznego Latania. Wykład „Standardy obecnej oceny kompetencji pilotów” przedstawiła Małgorzata Chelis, psycholog lotniczy akredytowany przez Europejskie Stowarzyszenie Psychologii Lotniczej (EAAP) i właścicielka firmy zawodpilot.pl.

Prowadząca rozwinęła kwestię zasad rekrutacji do linii lotniczych i kompetencji, jakie są ważne u pilotów i na jakie zwracają uwagę pracodawcy. Podkreślała, jak istotna w tym procesie jest kwestia bezpieczeństwa pasażerów i załogi, kontrola ryzyka i przewidywalność zachowania pilota w warunkach operacyjnych, gotowość do odpowiedzialności za zasoby firmowe, sprzęt, zdrowie i życie pasażerów, dopasowanie pilota do organizacji, kultura podejścia do SOP i SMS oraz reprezentowanie przewoźnika, czyli forma kontaktu z pracownikami handlingu, kontrolerami i pasażerami.

Małgorzata Chelis omówiła potencjał poznawczy, kompetencje społeczne zgodne z wymogami CRM, a także zawodowe operacyjne i wymiary osobowości. Przybliżała wyniki selekcji pod względem oceny psychologicznej, a także gwarancje sukcesu, czyli kwestie przywództwa oraz umiejętności kooperacji.

Na koniec przeanalizowała kwestię sukcesów szkoleniowych z perspektywy ucznia, podkreślając, że zależy on bardziej od ucznia niż od instruktora. Akcentowała, iż system szkoleń jest skomplikowany, a także fakt, iż znajdujemy się w totalnie innym świecie lotniczym w porównaniu do tego co było 10 czy 20 lat temu.

Innymi słowy, ten prawie 24 minutowy materiał powinien być obowiązkowy dla wszystkich pilotów kandydatów do pracy w liniach lotniczych, jak również obecnie zatrudnionych tam lotników. Gwarantujemy, że każdy dowie się o czymś nowym, lub czymś o czym zapomniał.

XVI Forum Bezpiecznego Latania odbyło się 22 czerwca na Uczelni Łazarskiego w Warszawie. W tej edycji, mówiliśmy o rzeczach nieoczywistych, ale krytycznie ważnych. Raz w tygodniu publikujemy jeden materiał z Forum. Zapraszamy!

XVI FBL: „Standardy obecnej oceny kompetencji pilotów” - wykład Małgorzaty Chelis

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony