Przejdź do treści
Bartosz Orłowski na XVI FBL
Autor:
Marcin Ziółek

XVI FBL: „Niezamierzony lub zamierzony, a nieplanowany wlot w MCTR...” – prezentacja Bartosza Orłowskiego

Zapraszamy do zapoznania się z trzecią z dziewięciu prezentacji, którą zarejestrowaliśmy podczas XVI Forum Bezpiecznego Latania. Odcinek „Jak nie dać się 'zestrzelić'? Niezamierzony lub zamierzony, a nieplanowany wlot w MCTR. Jak latać w wojskowych przestrzeniach powietrznych z głową i nie nabić sobie i innym guza..." poprowadził jak zwykle z zapałem, pasją i należną tematowi energią płk Bartosz Orłowski - wojskowy i cywilny kontroler ruchu lotniczego oraz pilot.

Prowadzący omówił kto i jak może latać w wojskowej przestrzeni, jakie warunki należy spełnić, aby wylądować na wojskowym lotnisku, jak będzie traktowane nieautoryzowane lądowanie na takim obiekcie, a także jakie są warunki przelotu przez wojskową przestrzeń kontrolowaną.

Dociekliwym polecamy całość prezentacji. Niecierpliwym ostatnie 3 minuty w których usłyszycie namowę do przelatywania przez  przestrzenie wojskowe, ale.... Bartosz uczula, że jeśli nie ma ustanowionego MCTR i nie jest zapewniana służba kontroli to nie należy przelatywać nad wojskowym lotniskiem, co może narazić pilota na konsekwencje. Tak więc pamiętajmy, przelot przez MCTR bez planu lotu jest dozwolony, ale w koordynacji z FIS lub kontrolą ruchu lotniczego.

Innymi słowy, ten niewiele ponad 20 minutowy materiał powinien być obowiązkowy dla wszystkich użytkowników przestrzeni powietrznej, jak również pracowników ATC. Gwarantujemy, że każdy dowie się o czymś nowym, lub czymś o czym zapomniał.

XVI Forum Bezpiecznego Latania odbyło się 22 czerwca na Uczelni Łazarskiego w Warszawie. W tej edycji, mówiliśmy o rzeczach nieoczywistych, ale krytycznie ważnych. Raz w tygodniu publikujemy jeden materiał z Forum. Zapraszamy!

XVI FBL: Bartosz Orłowski

FacebookTwitterWykop
Marcin Ziółek
Autor: Marcin Ziółek Pilot. Licencjonowany dyspozytor lotniczy. Specjalizuje się polskich i zagranicznych komunikatach prasowych. Zajmuje się reklamą na portalu. W redakcji od 2009 roku.

Nasze strony