Przejdź do treści
XVI FBL
Źródło artykułu

XVI FBL: „Krótko i konkretnie o budowaniu nalotu przy jak najniższym obciążeniu finansowym…” – wykład Mikołaja Doskocza

Zapraszamy do zapoznania się z szóstą z dziewięciu prezentacji, którą zarejestrowaliśmy podczas XVI Forum Bezpiecznego Latania. W kolejnym odcinku krótko i konkretnie o budowaniu nalotu przy jak najniższym obciążeniu finansowym - oczywiście zgodnie z przepisami. Latasz w strefie spadochronowej? Holujesz szybowce w ośrodku szkolenia lub na zawodach? Zabierasz pasażerów i dzielisz się kosztami lotu? Temat ten przybliżył Mikołaj Doskocz, radca prawny specjalizujący się w prawie lotniczym.

Prowadzący tłumaczył jak wylatać godziny taniej, jak dzielić się kosztami lotu, co można robić z licencją PPL(A) i czy z takim uprawnieniem można holować szybowce oraz banery.

Akcentował, że wykonując czynności lotnicze z licencją turystyczną nie można pobierać za to wynagrodzenia. Przybliżył definicję operacji niezarobkowej ich charakterystykę oraz przykłady, jak rozpoznać operacje tego typu. Opisywał także zasady jakie trzeba spełnić, aby wykonywać loty w strefie spadochronowej.

W drugiej części wystąpienia omówił kwestię dzielenia kosztów latania, czyli tzw. flight sharing. Przytoczył przykłady, kiedy pilot z licencją turystyczną może zabrać na pokład pasażerów i wziąć od nich pieniądze i podkreślał, że jest to możliwe, ale pod warunkiem, że koszty są podzielone na wszystkie osoby lecące samolotem łącznie z pilotem.

Na koniec omówił sankcje karne i administracyjne, którymi zagrożony jest pilot w przypadku działania niezgodnego z prawem.

Innymi słowy, ten ponad 17 minutowy materiał powinien być obowiązkowy dla wszystkich pilotów z licencją PPLA(A), bowiem dzięki niemu mogą się dowiedzieć, jak zgodnie z przepisami i jak najbardziej efektywnie mogą zwiększać swój nalot i doświadczenie lotnicze.  Gwarantujemy, że każdy dowie się o czymś nowym, lub czymś o czym zapomniał.

XVI Forum Bezpiecznego Latania odbyło się 22 czerwca na Uczelni Łazarskiego w Warszawie. W tej edycji, mówiliśmy o rzeczach nieoczywistych, ale krytycznie ważnych. Raz w tygodniu publikujemy jeden materiał z Forum.

Zapraszamy!

XVI FBL - Mikołaj Doskocz

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony