Przejdź do treści
Źródło artykułu

Współpraca WAT i WLW w obszarze techniki lotniczej

Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie i Władza Lotnictwa Wojskowego w Poznaniu podejmują trwałą współpracę w zakresie wymiany wiedzy i doświadczeń w obszarze techniki lotniczej i zdatności do lotu wojskowych statków powietrznych.

Porozumienie o współpracy podpisali 17 stycznia 2025 r. Rektor-Komendant Wojskowej Akademii Technicznej gen. bryg. prof. dr hab. inż. Przemysław Wachulak i Szef Władzy Lotnictwa Wojskowego gen. bryg. pil. dr inż. Grzegorz Ślusarz.

"Eksperci Wojskowej Akademii Technicznej będą prowadzić konsultacje techniczno-technologiczne w procesach realizowanych przez Władzę Lotnictwa Wojskowego w zakresie zdatności do lotu wojskowych statków powietrznych. Uczelnia udostępni swoje zasoby literatury i pomocy naukowych, jesteśmy otwarci na wspólne szkolenia, kursy i konferencje. Już teraz kształcimy specjalistów obsługi naziemnej urządzeń z obszaru techniki lotniczej i uzbrojenia, głównie na Wydziale Mechatroniki, Uzbrojenia i Lotnictwa. Rozbudowujemy infrastrukturę uczelni, zarówno poprawiając warunki lokalowe i bytowe żołnierzy, przyszłych oficerów-specjalistów, jak i wzbogacając zaplecze szkoleniowe i laboratoryjne, co przekłada się na stały wzrost poziomu kształcenia. Chętnie podejmiemy również wspólne działania na rzecz podnoszenia kwalifikacji kadry" – zapewnił gen. bryg. prof. dr hab. inż. Przemysław Wachulak.

"We Władzy Lotnictwa Wojskowego mamy bardzo dużo absolwentów Wojskowej Akademii Technicznej i znamy jej potencjał naukowy. Ten potencjał wykorzystujemy w codziennej pracy, będzie nam też potrzebny w przyszłości przy opracowaniu nowych biuletynów naprawczych samolotów i przy tzw. materiałówce, czyli podczas modernizacji sprzętu lotniczego. I to właśnie w sprawach technicznych będziemy zwracać się do WAT. Zależy nam na dobrze wykształconych inżynierach, na rozwiązywaniu problemów związanych ze zdatnością samolotów do lotu, ich modyfikacją i modernizacją. Mamy już wspólne doświadczenia, teraz będziemy współpracować jeszcze ściślej" – powiedział gen. bryg. pil. dr inż. Grzegorz Ślusarz.

Dotychczasowa współpraca pomiędzy WAT i WLW była związana z wdrażaniem w Siłach Zbrojnych RP Europejskich Wojskowych Wymagań Zdatności do Lotu.

Władza Lotnictwa Wojskowego została powołana decyzją Ministra Obrony Narodowej z 2022 roku dla zapewnienia jak najwyższego poziomu zdolności operacyjnej i bezpieczeństwa w lotnictwie wojskowym. Regulowany obszar obejmuje jednostki wojskowe eksploatujące lub nadzorujące eksploatację wojskowych statków powietrznych, ośrodki szkolenia i licencjonowania personelu, organizacje projektujące i produkujące oraz dostawców wszelkiego rodzaju usług i technicznych środków materiałowych dla lotnictwa Sił Zbrojnych RP.

(fot. Mariusz Maciejewski)

Sygnatariuszom porozumienia towarzyszyli naukowcy z Wydziału Mechatroniki, Uzbrojenia i Lotnictwa (WML) WAT: dr hab. inż. Stanisław Kachel, prof. WAT, płk dr hab. inż. Przemysław Kupidura, dr hab. inż. Marek Rośkowicz, prof. WAT i ppłk dr inż. Maciej Henzel oraz reprezentujący WLW ppłk Krzysztof Barwiński i ppłk Dariusz Ryś. W ramach wizyty goście zwiedzili Instytut Techniki Lotniczej WML i uczestniczyli w spotkaniu roboczym z władzami tych jednostek.

Karolina Duszczyk

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony