Przejdź do treści
Źródło artykułu

Wizyta Przewodniczącego Rady ICAO

W Urzędzie Lotnictwa Cywilnego gościła delegacja Rady Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego (ICAO) z Przewodniczącym Rady Roberto Kobeh Gonzalez na czele.

Był to pierwszy pobyt w Polsce przedstawiciela ICAO na tak wysokim szczeblu od 1991 roku i miała szczególne znaczenie w kontekście planowanego kandydowania Polski w wyborach do Rady ICAO w 2013 r.

Spotkaniu przewodniczył Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego Grzegorz Kruszyński.

Wzięli w nim udział przedstawiciele ULC oraz:

  • Michał Marzec, Naczelny Dyrektor Przedsiębiorstwa Państwowego Porty Lotnicze,

  • Krzysztof Banaszek, Prezes Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej,

  • Krzysztof Ziębiński, Dyrektor Biura ds. Strategicznych Aliansów i Regulacji Lotniczych PLL LOT S.A.,

  • Zbigniew Pągowski, Sekretarz Naukowy Instytutu Lotnictwa,

  • Andrzej Rybka, Dyrektor Doliny Lotniczej.

Przewodniczący Rady ICAO Roberto Kobeh Gonzalez aktywnie uczestniczył w dyskusji wyrażając zainteresowanie rozwojem transportu lotniczego w Polsce, w tym portów lotniczych, żeglugi powietrznej i linii lotniczych. Docenił wysoki poziom bezpieczeństwa lotnictwa cywilnego osiągnięty przez Polskę, a potwierdzony wynikami audytu USOAP.

Przedstawił zebranym także najważniejsze cele strategiczne ICAO na najbliższe lata oraz planowane ważne konferencje, które odbędą się w roku 2010, w tym 37 sesja Zgromadzenia ICAO.

W trakcie spotkania omawiano także:

  • sprawy związane z ochroną środowiska w lotnictwie cywilnym, w tym system handlu emisjami w Europie i jego wpływu na kondycję europejskich linii lotniczych oraz możliwość stosowania biopaliw w transporcie lotniczym,

  • sprawy zwiększonego obecnie zainteresowania zatrudnianiem profesjonalnego personelu lotniczego (pilotów, mechaników lotniczych, kontrolerów ruchu lotniczego) w państwach Dalekiego Wschodu i możliwymi skutkami dla linii lotniczych, m.in. w Polsce,

  • sprawy przeciwdziałania szkodliwym wpływom pyłów wulkanicznych, zarówno od strony badań naukowych jak i regulacyjnych podejmowanych w ramach ICAO.

W trakcie pobytu w Warszawie delegacja ICAO została także przyjęta przez Sekretarza Stanu w MI Tadeusza Jarmuziewicza oraz Podsekretarza Stanu w MSZ Grażynę Bernatowicz.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony