VARIO – nowe czasopismo paralotniowe
1 października oficjalnie wystartował pierwszy numer nowego magazynu paralotniowego VARIO.
Wydawcą jest „Przegląd Lotniczy – Aviation Revue” Sp. o.o., działający na rynku czasopism lotniczych od 1993 r., dla którego jest to drugi tytuł.
VARIO początkowo będzie się ukazywało jako kwartalnik, numer drugi ukaże się pod koniec grudnia br. Dystrybucja odbywa się już przez salony Empik, sklepie plar.pl, oraz centra paralotniowe.
Nowe czasopismo wypełnia lukę jaka powstała po zaprzestaniu wydawania czasopism paralotniowych przez wydawców „Cross Country Polska” i „Loop” oraz po ograniczeniu tematyki paralotniowej w „Przeglądzie Lotniczym”, którego głównym nurtem stało się latanie samolotowe.
VARIO jest sukcesorem i kontynuatorem funkcjonującego przez prawie 18 lat Działu Paralotniowego „Przeglądu Lotniczego - Aviation Revue”, więc nie należy go postrzegać jako czasopismo „początkujące”. Wydawca postawił na pierwszym miejscu fachowość, precyzję i odpowiedzialność pisania o dyscyplinie lotniczej, w której nigdy nie należy zapominać o żelaznych zasadach bezpieczeństwa, a jednocześnie na pozostawienie czasopisma w kręgu naturalnej subkultury paralotniarskiej, odpowiadającej wrażliwości wszystkich uprawiających ten sport. Gwarancją dotrzymania tych priorytetów są twórcy magazynu: redaktor naczelna Karolina Kocięcka - paralotniarka, zawodniczka, członkini Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Paralotniowego, od czterech lat organizator i Kierownik Sportowy Paralotniowych Mistrzostw Polski oraz Tomasz Pankiewicz, dyrektor artystyczny VARIO, artysta grafik, od lat zapalony paralotniarz - członek Kadry Narodowej, który nadał nowemu czasopismu niepowtarzalną szatę graficzną.
Wśród współpracowników i autorów znajdują się czołowe osobistości ze świata sportu paralotniowego, instruktorzy, konstruktorzy sprzętu ale również specjaliści z dziedziny organizacji ruchu lotniczego i struktur przestrzeni, w przystępny sposób wyjaśniający zasady korzystania ze wspólnej dla wszystkich rodzajów lotnictwa przestrzeni powietrznej.
VARIO wydawane jest pod patronatem Polskiego Stowarzyszenia Paralotniowego i jego misją jest jednoczyć środowisko paralotniowe w Polsce oraz nagłaśniać jego potrzeby opinii publicznej.
W numerze pierwszym, JESIEŃ 2011, m.in.:
Alpejska corrida
Czyli reportaż z Red Bull X-Alps – zawodów, w których uczestnicy mieli do pokonania 864 km jedynie na paralotni lub pieszo. O zmaganiach w najtrudniejszym wyścigu paralotniowym przez serce Alp opowiada polski uczestnik Paweł Faron, z którym spotkaliśmy się zarówno przed, jak i po zawodach, aby dowiedzieć się jak wypadły oczekiwania w konfrontacji z rzeczywistością.
Livetracking dla każdego
Opis najpopularniejszych rozwiązań do śledzenia lotów na żywo w Internecie. Jak za pomocą komórki z GPS i po bardzo niskich kosztach zapewnić sobie bezpieczeństwo, a rodzinie spokój. Livetracking daje pilotowi wiele możliwości.
Gdzie sufit, gdzie ściana?
Andrzej Rutkowski, pilot, członek zespołu Latajmy Bezpiecznie, na co dzień pracujący w Służbie Informacji Powietrznej (FIS) w PAŻP radzi, jak lawirować pomiędzy niewidzialnymi ścianami stref powietrznych, których znajomość jest obowiązkiem każdego pilota, udającego się na przelot.
Panel dyskusyjny
Po tragicznych wypadkach podczas Mistrzostw Świata rozgorzała na nowo dyskusja o bezpieczeństwie na zawodach oraz o podstawności dopuszczania do wyścigów skrzydeł niecertyfikowanych. Poprosiliśmy o komentarz kilku topowych pilotów: Krzysztofa Ziółkowskiego, Bruce’a Goldsmitha i Madsa Syndergaarda.
Wzór na ryzyko
Martin Scheel, wieloletni kierownik paralotniowej ekipy szwajcarskiej, zwyciężającej drużynowo na większości najważniejszych imprez, wyjaśnia, co wpływa na poziom naszego bezpieczeństwa w sporcie oraz czym jest ryzyko docelowe.
Vaya con Dios
Andy. Kondory, lodowce, rozległe pustkowia, brak tlenu i niskie temperatury. Zdecydowanie nie brzmi to jak dobre miejsce dla paralotni, a już na pewno nie dla niemogącego chodzić pilota. Jednak nie ma takiego miejsca na ziemi, na którym Jędrzej Jaxa-Rożen nie postawiłby swojego kółka. Tym razem opowiada o swojej niezwykłej wyprawie do Peru.
Bezpieczeństwo podczas lotów PPG
Pierwsza część artykułu Krzysztofa Romickiego, członka kadry narodowej PPG, który krok po kroku, poczynając od etapu szkolenia analizuje, co może stwarzać zagrożenie dla pilota PPG i jak się przed nim ustrzec.
Walka z wiatrem
Relacja z Mistrzostw Polski PPG w Masłowie.
Teutoński wiatr
Test skrzydła Swing Mistral 6. Niemiecki projekt, mocna konstrukcja – podwieszenie z Dyneemy i Technory wyliczone na 10 G – oraz świetne wyniki certyfikacji. Skrzydło z certyfikatem EN B, wyraziste i komfortowe w pilotażu.
Wspólny mianownik
Test skrzydła Ozone Delta. Wszystkie nowe konstrukcje Ozone’a posiadają wiele z cech, które charakteryzują bezkonkurencyjną R10. Delta to skrzydło z certyfikatem EN C dla pilotów ceniących sobie bezpieczeństwo, ale marzących o dalekich przelotach.
Szczyt osiągnięć
Test skrzydła Niviuk Peak 2. Pierwszy Peak zaskoczył osiągami nieustępującymi klasie competition przy homologacji LTF 2-3/EN D. Jego następca musiał sprostać jeszcze wyższym oczekiwaniom: być bardziej sterowny, szybszy, mieć bardziej miękkie sterówki, „prawdziwe” trzy rzędy linek oraz żyłki. To wszystko posiada Peak 2.
PPO w strugach deszczu?
Relacja z Polish Paragliding Open, czyli Paralotniowych Mistrzostw Polski 2011. Piękne słońce i pięć konkurencji w Julijskich Alpach.
Z archiwum PLAR – Paraglajdery
Krzysztof Krawcewicz, założyciel i redaktor naczelny Przeglądu Lotniczego Aviation Revue wspomina z przymrużeniem oka początki piśmiennictwa paralotniowego w Polsce.
Kącik PSP
W tej części przedstawiane są sprawy bieżące Polskiego Stowarzyszenia Paralotniowego. Tym razem o początkach działalności organizacji opowiada jej pierwszy prezes.
Variograf
To miejsce na szczere rozmowy o tym, co nas gryzie. Tym razem przewodniczący Komisji Lotniowej i Paralotniowej AP zwierza się, co tak naprawdę należy zmienić, aby podnieść swój poziom bezpieczeństwa w lataniu.
Ściganie się w Anatolii
Czterech reprezentantów Polski udało się do Turcji na Paralotniowy Puchar Świata.
Salut Xavier
O fascynującym życiu i śmierci najbardziej rozpoznawalnej postaci paralotniowego świata – Xaviera Murillo, twórcy i kierownika Paralotniowego Pucharu Świata.
…a oprócz tego, spora porcja lotniczych aktualności z kraju i ze świata, nowości sprzętowe oraz rankingi pilotów.
Zapraszamy do lektury
Redakcja VARIO
Więcej na vario.aero
Komentarze