Przejdź do treści
Spotkanie z Henrykiem Bronowickim, autorem książki "Pilot doświadczalny" (fot. Aeroklub Warszawski)
Źródło artykułu

Spotkanie z Henrykiem Bronowickim, autorem książki "Pilot doświadczalny"

Już w maju trafi do sprzedaży nowe wydanie kultowej książki Henryka Bronowickiego "Pilot doświadczalny".

Z tej okazji Aeroklub Warszawski zaprasza 20 maja 2023 r. na wyjątkowe spotkanie z autorem, któremu będzie można zadawać pytania, a przy okazji także kupić książkę z jego autografem. Początek o godz. 16:00.

Henryk Bronowicki, by zostać pilotem doświadczalnym, wspinał się po wszystkich szczeblach lotniczej kariery - od obserwowania samolotów startujących i lądujących na lotnisku w Mielcu, obok którego mieszkał, poprzez budowanie modeli, a potem szkolenie w lataniu szybowcami. Później była praca konstruktora w WSK PZL Mielec, a z czasem loty wyczynowe i szkolenie samolotowe. Bronowicki szybko został instruktorem lotniczym i pilotem zawodowym. Wkrótce rozpoczął loty agro i pasażerskie, by wreszcie zostać pilotem doświadczalnym.

Jako cywilny pilot doświadczalny, wykonując pierwsze loty oblatał 488 nowo wyprodukowanych samolotów seryjnych: tłokowych, turbośmigłowych i odrzutowych takich jak: An-2, TB-9 Socata, M-18 Dromader,  M-20 Mewa, M-26 Iskierka, An-28, M-28 Skytruck, M-28 Bryza, M-15 Belphegor, TS -11 Iskra, I-22 Iryda. Wykonał ponad 14,000 lotów na 56 statkach powietrznych jako dowódca, w czasie 9562 godzin, w tym 3283 godziny w lotach doświadczalnych. Wykonał piętnaście skoków spadochronowych w tym jeden ratunkowy. Pracę w PZL-Mielec zakończył w 1997 roku przechodząc do lotnictwa komunikacyjnego. Pracował jako pilot liniowy w Eurolot w Warszawie. Na emeryturę przeszedł w 2004 roku w wieku 56 lat.

Aeroklub Warszawski prosi o zaznaczenie swojej obecności tylko te osoby, które faktycznie zamierzają przybyć, aby mógł realnie oszacować liczbę uczestników i wybrać odpowiednie miejsce spotkania.

Ewentualne pytania do autora organizatorzy proszą przesyłać na adres: samolotowa@aeroklub.waw.pl

Do zobaczenia!

Więcej informacji na stronie wydarzenia.

Książka "Pilot doświadczalny" - premiera maj 2023 (fot. Henryk Bronowicki, Facebook)
FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony