Przejdź do treści
Spotkanie z Arturem B. Chmielewskim (fot. Politechnika Wrocławska)
Źródło artykułu

Spotkanie z Arturem B. Chmielewskim. Wykład nt. "Odważ się robić wielkie rzeczy. I ty możesz pracować w NASA"

Menedżer misji kosmicznych w kalifornijskim ośrodku Jet Propulsion Laboratory (NASA) po raz kolejny odwiedzi Politechnikę Wrocławską. Opowie o swojej pracy w sektorze kosmicznym, zachęci maturzystów i studentów, by poszli w jego ślady, i odpowie na pytania widowni.

Spotkanie będzie też okazją, by zainteresować się studiowaniem lotnictwa i kosmonautyki na Politechnice Wrocławskiej, przyjrzeć działalności naszych kół naukowych i ofertom pracy w firmie z branży kosmicznej.

Na spotkanie zapraszają Wydział Mechaniczno-Energetyczny Politechniki Wrocławskiej i wrocławska firma SatRev współpracująca z wydziałem. Zaplanowano je w poniedziałek, 29 maja 2023 r., o godz. 13:00 w Centrum Kongresowym Politechniki Wrocławskiej (bud. D-20 przy ul. Janiszewskiego 8).

Wstęp jest wolny! Obowiązują jednak zapisy poprzez portal Evenea

Artur B. Chmielewski wygłosi wykład „Odważ się robić wielkie rzeczy. I ty możesz pracować w NASA”, odpowie na pytania z sali, a potem będzie podpisywał wydaną w tym roku książkę, napisaną wspólnie z Eweliną Zambrzycką-Kościelnicką.

Śmiałe misje kosmiczne

Gość spotkania jest znany ze swojej pracy w centrum NASA, Jet Propulsion Laboratory w Kalifornii oraz z tego, że jest synem Papcia Chmiela, twórcy Tytusa, Romka i A’Tomka. W NASA budował instrumenty naukowe, generatory nuklearne, testował statki kosmiczne i zarządzał misjami z budżetami przekraczającymi setki milionów dolarów. Jego statki leciały, żeby zbadać Słońce, Mars, Jowisz, Saturn i asteroidy. Zbudował laboratorium technologii budowy teleskopów do obserwacji czarnych dziur w kosmosie i robienia zdjęć planet orbitujących inne gwiazdy.

Był też konsultantem filmów w Hollywood, pracował z artystami nad sztuką kosmiczną i z amerykańskimi rdzennymi mieszkańcami nad wprowadzeniem słów naukowych do języka Indian Navajo. Uwielbia tez pracować z młodzieżą, pomaga polskim firmom wejść na amerykański rynek, organizuje kluby naukowe dla liceów i projekty badawcze dla uniwersytetów.

I ty możesz wejść w branżę kosmiczną!

Spotkanie będzie też okazją, by posłuchać o ofercie kierunku lotnictwo i kosmonautyka, który od 2020 r. prowadzi Wydział Mechaniczno-Energetyczny. To studia z dwiema specjalnościami: napędy i płatowce oraz awionika i sterowanie.

Studenci mogą liczyć na kursy m.in. z projektowania i badania napędów lotniczych, aerodynamiki, diagnostyki w lotnictwie czy instalacji pokładowych, podstaw programowania oraz podstaw aplikacji mikrokontrolerów. W programie są też m.in. zajęcia z pilotem, który ma za sobą kilka tysięcy przelatanych godzin, a na studiujących czekają staże i dyplomy we współpracy z największymi firmami z branży lotniczej.

Wymogi rekrutacyjne są opisane na stronie Działu Rekrutacji PWr

W czasie spotkania swoje stanowiska wystawią też studenci z PWR in Space – politechnicznego koła naukowego projektującego rakiety kosmiczne i z Akademickiego Klubu Lotniczego, konstruującego samoloty bezzałogowe oraz współorganizator spotkania, SatRev.

To producent nanosatelitów i pierwsza firma w Polsce, która wyniosła własne satelity na orbitę. W tym roku wspólnie ze Space X zamierza przeprowadzić start satelity „Aman-1”, a także wynieść na orbitę dwa kolejne satelity średniej rozdzielczości „STORK” oraz osiem satelitów o wysokiej rozdzielczości, opartych na opracowanej przez SatRev technologii DeploScope. Podczas poniedziałkowego spotkania przedstawiciele firmy będą opowiadać zainteresowanym o produktach SatRev i zachęcać do udziału w rekrutacji na otwarte w firmie stanowiska.

Spotkanie zaplanowano na około trzy godziny (w tym godzina na podpisywanie książek przez A. B. Chmielewskiego).

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony