Przejdź do treści
Źródło artykułu

Skrzydlata Polska 11/2023 już w sprzedaży

Listopadowa Skrzydlata Polska już w drodze do prenumeratorów i salonów prasowych.

W numerze polecamy:

Route 604: Powrót na DOL po 20 latach
Od 25 do 29 września 2023 na drogowym odcinku lotniskowym (DOL) drogi wojewódzkiej nr 604 pomiędzy miejscowościami Ruskowo a Przeździęk Wielki odbyło się ćwiczenie Route 604. Było to pierwsze od dwóch dekad tego rodzaju przedsięwzięcie, zorganizowane przez lotnictwo wojskowe RP.

Baana 23: Typhoony i F-35A w Finlandii 
W dniach 18-22 września 2023 zorganizowano Baana 23, tradycyjne ćwiczenie Ilmavoimat (wojsk lotniczych Finlandii) polegające na operowaniu z Drogowych Odcinków Lotniskowych. Kryptonim manewrów nawiązuje do żargonowej nazwy drogi (często dla rowerów) w języku fińskim.

Nowe hangary Politechniki Śląskiej
21 września na lotnisku w Gliwicach oddano do użytku dwa nowoczesne, całoroczne hangary lotnicze, należące do Politechniki Śląskiej. Budowa nowych hangarów trwała ponad 2 lata. Koszt tej inwestycji to 13,5 mln złotych. Do tej pory w rozwój kształcenia lotniczego Politechnika Śląska zainwestowała 40 mln zł, z czego ok. 15 mln zł z zewnętrznych dotacji.

Sztuczna inteligencja i Internet rzeczy w służbie bezpieczeństwa na lotniskach
Współistnienie człowieka z naturą można rozpatrywać z różnych perspektyw. Jedną z nich jest koncepcja zrównoważonego rozwoju, która zakłada, że za cenę akceptowalnych wyrzeczeń potrafimy zapewnić rozwój cywilizacyjny przy ograniczeniu szkód w naturze. Jednym z kluczowych obszarów, gdzie ścierają się interesy ludzi i środowiska jest transport, w tym transport lotniczy, a szczególnie w otoczeniu lotnisk.

Szkoła argentyńskich myśliwców 
Ze względu na sprzyjający klimat, który pozwala cieszyć się ogromną liczbą słonecznych dni w roku, baza El Plumerillo obok Mendozy, w której stacjonuje IV Brigada Aérea (BA, Brygada Lotnictwa) Fuerza Aérea Argentina (wojsk lotniczych Argentyny) została wybrana jako miejsce utworzenia tzw. Szkoły Myśliwców. 

Gladiatorzy znad Morza Czarnego
Do końca lipca br. włoskie Aeronautica Militare (wojsk lotniczych) strzegły nieba nad Rumunią. Eurofightery ze składu Task Force Air in Romania – Gladiator (TFA-R), rozmieszczone w bazie lotniczej Mihail Kogălniceanu w pobliżu Konstancy wykonywały zadania QRA – Interceptor (QRA-I), wspierając nadzór i ochronę przestrzeni powietrznej na wschodniej flance NATO.

Jeszcze w zielone gramy…
Chroniczny jest niedobór środków na sfinansowanie kosztów udziału reprezentacji szybowników w imprezach międzynarodowych. Nie ma ich na szkolenie młodych pilotów. Tymczasem jak koniom owies sypie się miliony na gromadę miernych piłkarzy, którzy dostają lanie od państewek wielkości powiatu. 

Szybowcowe 100-lecie na Litwince
W pierwszy weekend września 2023 na górze Litwinka koło Białki Tatrzańskiej odbył się zorganizowany przez Aeroklub Nowy Targ IV Zlot Zabytkowych Szybowców, przeprowadzony w 100. rocznicę I Krajowego Konkursu Ślizgowców, czyli pierwszych zawodów szybowcowych w Polsce i czwartych w Europie, rozgrywanych dokładnie w tym samym miejscu na przełomie sierpnia i września 1923.

Hurricane Dywizjonu 302 znowu w Northolt!
Każdego roku w pierwszą sobotę września pod northolckim Pomnikiem Lotników Polskich zbierają się weterani Polskich Sił Powietrznych na Zachodzie, ich rodziny, a także ludzie zainteresowani historią, aby upamiętnić poległych w okresie II wojny światowej.

Zapomniani bohaterowie na Powązkach Wojskowych 
Do historii przeszły lotnicze sukcesy II Rzeczpospolitej, te rocznice są szeroko upamiętniane. Międzywojenne wypadki lotnicze znikają z kart historii, przepadły już w niepamięci, umarły wraz z upływem czasu i odejściem świadków. Zarośnięte mogiły, zniszczone nagrobki z zatartymi napisami, z pordzewiałymi metalowymi tabliczkami lub w ogóle ich pozbawione, nie przyciągają szacownych delegacji ani pocztów sztandarowych. 

Zapraszamy do zapoznania się z fragmentem listopadowego wydania "Skrzydlatej Polski" na stronie: www.altair.com.pl

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony