Skrzydlata Polska 01/2017

Skrzydlata Polska 01/2017

Styczniowa Skrzydlata Polska już w drodze do prenumeratorów i salonów prasowych.

W numerze polecamy:

Adiry wchodzą do służby
12 grudnia do Izraela przybyły dwa pierwsze samoloty wielozadaniowe F-35I Adir (miejscowe oznaczenie F-35A Lightning II). W ten sposób Hejl HaAvir (izraelskie wojska lotnicze) znów zapewniły sobie przewagę technologiczną nad otaczającym je (i traktowanymi przez rząd w Jerozolimie niezbyt przyjaźnie) krajami arabskimi.

Ogon w dowolnych barwach
Atrakcyjne malowania samolotów komunikacyjnych są nie tylko elementem identyfikacji samolotów należących do konkretnego przewoźnika, stanowią też doskonałe narzędzie do promocji działalności linii lotniczych oraz ważnych wydarzeń. Tradycyjne metody mają swoje ograniczenia. Zaadaptowanie technologii znanej m.in. z domowych drukarek atramentowych wydaje się rozwiązywać większość tych problemów.

Rakiety studentów Politechniki Warszawskiej
Studenckie Koło Astronautyczne (SKA), przy wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej, od lat zrzesza młodych pasjonatów Kosmosu i technologii astronautycznej. Sekcja Rakietowa, będąca jednym z najważniejszych jego filarów, zaplanowała na przełomie 2016 i 2017 roku starty czterech rakiet: dwustopniowej Amelii 2, dwóch naddźwiękowych rakiet typu H1, oraz czekającej na swój pierwszy lot rakiety typu CanSat Launcher o nazwie TuCAN.

Wydarzenia 2016
W 2016 roku nastąpiło otwarcie dwóch nowych kosmodromów – rosyjskiego Wostocznyj i chińskiego Wenchang. O ile z tego pierwszego wystartowała sprawdzona rakieta z serii Sojuz, o tyle na chińskim kosmodromie debiutowały aż dwie nowe rakiety: CZ-7 i CZ-5.

Prognoza 2017
Rok 2017 w astronautyce może znowu należeć do Chińczyków, mimo iż nie planują oni lotów załogowych. Wiosną oczekiwane jest połączenie pierwszego statku towarowego ze stacją Tiangong-2 oraz automatyczne tankowanie paliwem zbiorników stacji.

Prawie cztery miliony w Gdańsku?
Wszystko wskazuje, że Portowi Lotniczemu Gdańsk zabraknie kilku tysięcy odprawionych pasażerów do rekordowego poziomu 4 milionów. W listopadzie 2016 roku lotnisko obsłużyło 297 814 pasażerów, co stanowi wzrost o 13,9% w stosunku do poprzedniego listopada. Do grudnia 2016 w Gdańsku obsłużono już 3 707 959 pasażerów, co oznacza średni wzrost na poziomie 7,4% w stosunku do analogicznego okresu poprzedniego roku.

Aviation Detachment 17-1
W drugiej połowie października 2016 roku z polskich C-130E z 33. Bazy Lotnictwa Transportowego w Powidzu po raz pierwszy dokonano zrzutu ciężkich tar desantowych PDS (Platform Delivery System). Zrzuty odbyły się podczas międzynarodowego szkolenia lotniczego w ramach Aviation Detachment 17-1, w którym brały udział także amerykańskie Herculesy i ich załogi. Wykorzystano w nich zarówno system jedno- jak i dwuczaszowy.

Mirage z Armée de l'air
Po wycofaniu ze służby ostatnich Dassault Mirage F1 (w czerwcu 2014) w wyposażeniu francuskich wojsk lotniczych pozostały już tylko dwa typy samolotów bojowych: wchodzący do eksploatacji najnowszy produkt koncerny Dassault, wielozadaniowy Rafale oraz jego znakomity poprzednik, zasłużony weteran francuskich interwencji zbrojnych – Mirage 2000. Ten ostatni – choć słusznie traktowany w armii jako „typ schodzący” – wciąż użytkowany jest w dużej liczbie i kilku różnych wyspecjalizowanych odmianach. Ostateczne zakończenie jego operacyjnej kariery planowane jest dopiero na koniec lat 2030. By umożliwić tak długą eksploatację (pierwsze Mirage 2000 weszły do służby w Armée de l'air w listopadzie 1982 roku) część maszyn tego typu jest na bieżąco modernizowana.

Powrót nad Kaukaz
W lipcu 2016 roku Sebastian Kawa zrealizował pionierską wyprawę w Kaukaz. Chociaż trafił na bardzo trudne warunki atmosferyczne z licznymi burzami to udowodnił, że bezsilnikowe loty szybowcowe są w tych górach możliwe i bardzo atrakcyjne. Sukces ten zachęcił go do zorganizowania drugiego etapu ekspedycji dla badania tam jesiennych prądów dynamicznych.

Srebrny Balonowy Puchar Leszna
W jubileuszowym, XXV Balonowym Pucharze Leszna, wzięło udział 39 zawodników z 7 krajów: Belgii, Litwy, Rosji, Słowacji, Ukrainy, Węgier i Polski. Zawody zorganizowane przez Leszczyński Klub Balonowy odbyły się w dniach 14-18 września 2016 r. Podczas Pucharu Leszna rozgrywane były również Pre-Mistrzostwa Europy Kobiet, będące próbą Mistrzostw Europy Kobiet, które odbędą się w Lesznie w 2017 roku.

Balonowy Festiwal w Szczecinku
Szczecinek od 2004 roku jest gospodarzem jedynej w swoim rodzaju imprezy balonowej w Polsce. W dniach 1-3 lipca 2016 r. odbywał się tam VII Międzynarodowy Festiwal Balonowy o Memoriał Kurta Hummela pod patronatem burmistrza Szczecinka. Tym razem 51 balonów z pilotami z całego świata wystartowało z centrum miasta. Międzynarodowe grono lotników składało się z Amerykanina, Duńczyków, Francuzów, Niemców, Szwajcarów, Szwedów, Włochów i Polaków. Festiwal zorganizowała Samorządowa Agencja Promocji i Kultury wraz z Urzędem Miasta Szczecinek. Jego założeniem decydującym o miejscu startów, czasie i miejscu pokazów jest dewiza: „Widz jest najważniejszy”!

Zapomniani pionierzy
Fascynacja lotnictwem w pierwszych latach XX wieku nie ominęła ziem polskich pozostających od ponad 100 lat pod zaborami. W zależności jednak od zaboru możliwości realizacji tych fascynacji były różne.

Miłośnicy Żaru 2016
Niemal stu miłośników Żaru spotkało się, jak co roku, w internacie Górskiej Szkoły Szybowcowej ŻAR w dniach od 15 do 18 września 2016 r. Jako pierwsze swoją obecnością zaszczyciły ukochaną szkołę szybowcową znakomite szybowniczki, które po skończeniu w Krakowie corocznego Aerosabatu zawitały na Żar już w niedzielę 11 września. Były to: Maksymiliana Czmiel-Paszyc, Barbara Grześkowiak-Bocian, Bolesława Jońca, Urszula Kaźmierczak, Zofia Koziak, Urszula Molenda, Jolanta Przybylak i Bogumiła Zdanowska. Czarodziejki te, zwane przez niektórych latającymi na miotłach czarownicami, zmęczone bogactwem krakowskiej imprezy, zamieniły ten napowietrzny środek transportu na trasie Kraków-Żar, na wygodne samochody. Szybowniczki stanowiły w tym roku ponad 25% obecnych osób.

Zapraszamy do zapoznania się z fragmentem styczniowego wydania "Skrzydlatej Polski" na stronie: www.altair.com.pl

Źródło: Skrzydlata Polska
comments powered by Disqus