Przejdź do treści
Konferencja nt. Programu Edukacji Lotniczej i Lotniskowej - 15.11.2021  (fot. PPL)

PPL: Program Edukacji Lotniczej i Lotniskowej to nowe spojrzenie na kształcenie specjalistów i managerów branżowych

Wspieranie rozwoju specjalistycznej kadry lotniczej i lotniskowej oraz dostosowywanie jej do dynamicznie zmieniających się wyzwań stojących przed tą gałęzią transportu. To główne założenia Programu Edukacji Lotniczej i Lotniskowej (PELiL). Dziś w Warszawie odbyła się międzynarodowa konferencja inaugurująca projekt. Jej gospodarzem było Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze”.

Inicjatywa polega na stworzeniu warunków do długofalowej współpracy między przedstawicielami rządu i branży lotniczej a sektorem edukacji. W trakcie konferencji dyskutowano o aktualnych potrzebach lotnictwa oraz o związanych z nimi wyzwaniami dotyczącymi kształcenia przyszłych kadr. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele ministerstw i instytucji państwowych, prezesi, dyrektorzy i pracownicy największych firm lotniczych, lotnisk regionalnych, portów lotniczych tworzących stowarzyszenie Lotnisk V4+, przedstawicieli Międzynarodowej Rady Portów Lotniczych (ACI World) oraz instytucji akredytowanych przez ACI i ICAO. Konferencja była okazją do przedstawienia wizji i celu programu oraz konsultacji wstępnie zaplanowanych działań.

Nie stać nas na to, żeby czekać z założonymi rękami. Rzeczywistość zmienia się na naszych oczach – mówi prezes Przedsiębiorstwa Państwowego „Porty Lotnicze” Stanisław Wojtera – Dlatego tworzymy program, który ma kompleksowo dostosować naszą branżę do nowych realiów i zbudować solidne zaplecze. Nie da się tego osiągnąć bez dobrych fachowców.

  
Stanisław Wojtera Prezes PPL                                       Paweł Kranc Dyrektor Biura Zarządu PPL

Najważniejszym założeniem Programu Edukacji Lotniczej i Lotniskowej jest zapewnienie wykwalifikowanej kadry na każdym poziomie kompetencji – od agentów obsługi naziemnej, przez mechaników lotniczych po menedżerów niższego, średniego i najwyższego szczebla.

Widzimy, że w przeciągu kilku lat branża lotnicza będzie potrzebowała dużej liczby nowych pracowników. To szansa dla wielu młodych Polaków, którzy myślą o swojej przyszłości i chcieliby ją związać z lotniskami – mówi wiceminister infrastruktury Marcin Horała – W tej branży pojawi się dużo dobrze płatnych i atrakcyjnych miejsc pracy. To również szansa, żeby zaistnieć w środowisku międzynarodowym.


Minister Marcin Horała

Program ma skupić się na trzech elementach – inwentaryzacji obecnego stanu edukacji lotniczej i lotniskowej, integracji branży oraz wypełnianiu zdiagnozowanych luk kompetencyjnych przez budowanie ścieżek rozwoju. PELiL zakłada ścisłą współpracę – szkoły i uczelnie wyższe będą mogły liczyć na merytoryczną pomoc specjalistów, a przedsiębiorstwa

branżowe będą zapewniać absolwentom jasno wytyczone ścieżki rozwoju zawodowego. Jest to niezwykle ważne, ponieważ jednym z ważniejszych problemów kadrowych we współczesnym lotnictwie jest niedostosowanie systemu edukacji do wymagań rynku.

PPL chce dbać o kadry, wspierać rozwój edukacji związanej z lotnictwem, a także dzielić się wiedzą i praktycznymi umiejętnościami. Jako inicjator Programu Edukacji Lotniczej i Lotniskowej będziemy koordynować wszystkie zmiany, dzięki którym nowi pracownicy będą mogli wchodzić bardziej świadomie na rynek pracy – mówi dyrektor Biura Zarządu PPL Paweł Kranc.

Program Edukacji Lotniczej i Lotniskowej jest obliczony na wiele lat. Jego autorzy liczą, że dzięki tej inicjatywie w perspektywie najbliższych dwóch dekad uda się zapewnić wykwalifikowanych pracowników sektora transportu lotniczego zarówno dla narodowego przewoźnika, lotnisk regionalnych jak również dla jednej z największych polskich inwestycji – Centralnego Portu Komunikacyjnego.

FacebookTwitterWykop

Czytaj więcej

lotnictwo GA
Firma Westwings zgodnie z zamierzeniami uruchomiła pod koniec 2021 roku swój pierwszy klub pilota w Polsce, oferując pilotom z licencją dostęp do wynajmu samolotów Piper Warrior II bazowanych w Porcie Lotniczym Poznań-Ławica. Założyciel firmy Michał Zienkiewicz prezentuje...
lotnictwo GA
W ostatnich dniach ukazały się zmiany AIP AIRAC AMDT 251, MIL AIRAC AMDT 142, VFR AIP AIRAC AMDT 153.
lotnictwo GA
Miło nam poinformować, iż w ofercie sklepu dlapilota.pl znalazła się nowa edycja lotniczych map Polski 2022 według standardów ICAO w skali 1 : 500 000. Komplet składa się z 6 oddzielnych laminowanych arkuszy w podziale geograficznym: Gdańsk, Olsztyn, Poznań, Warszawa, Wrocław,...
lotnictwo GA
19 maja planowane jest czasowe wyłączenie VOR WAR na okres ok. 9 miesięcy. Tego dnia znika z AIP, a w ślad za tym z elektronicznych map w GPS-ach (po aktualizacji) DVOR/DME WAR. Zaraz potem nastąpi jego fizyczne wyłączenie i rozbiórka obiektu.

Nasze strony