PAŻP chce zawierać spółki celowe. Potrzebna zmiana prawa

Dron w locie - widok z bliska (fot. PAŻP)

Opracowywany przez PAŻP system zarządzania ruchem dronów można byłoby w przyszłości z sukcesem sprzedawać za granicą – twierdzi prezes Agencji. Na przeszkodzie stoi jednak ustawodawstwo, które nie pozwala zarządcy ruchu lotniczego na działalność komercyjną. Władze PAŻP zabiegają o zmiany w prawie, przekonując, że skorzysta na nich cały polski sektor lotniczy.

Choć mamy określoną rolę w działalności państwa polskiego i realizacji jego polityki obronnej, udało nam się rozpocząć proces otwarcia biznesowego – przekonuje p.o. prezesa PAŻP Janusz Janiszewski. Jednym z jej obszarów ma stać się system zarządzania ruchem dronów. – Rozpoczynamy z Ministerstwem Infrastruktury (MI) i Urzędem Lotnictwa Cywilnego (ULC) projekt budowy środowiska U-Space w Polsce. Chcemy aplikować o dofinansowanie z Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa jeszcze w bieżącej unijnej perspektywie budżetowej. Trzeba też przygotować z myślą o UTM i U-Space legislację, której powstanie to kwestia nieodległej pewnie przyszłości. Chcemy zelektronizować proces identyfikacji, certyfikacji i licencjonowania dronów w polskiej przestrzeni powietrznej – wylicza pomysły prezes.

W zawartym na początku lipca z CUPT aneksie do umowy o dofinansowanie Agencja uzyskała zgodę na zwiększenie dofinansowania do 160 mln zł już realizowanego infrastrukturalnego projektu lotniczego. Zwiększenie dofinansowania było możliwe poprzez rozszerzenie zakresu projektu. Jest to jedyny infrastrukturalny projekt lotniczy realizowany w Polsce z dofinansowaniem ze środków Unii Europejskiej z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i środowisko 2014-2020. – Oznacza to zwiększenie o kwotę ponad 160 mln zł. Jest to jedyny projekt lotniczy realizowany w Polsce z dofinansowaniem unijnym – mówi Janiszewski.

Przystąpienie do projektu Polska Cyfrowa ma zapoczątkować przyszłą komercjalizację części dotyczącej użytkowania dronów.

Cały artykuł czytaj na strinie www.rynek-lotniczy.pl

Źródło: rynek-lotniczy.pl
comments powered by Disqus