Przejdź do treści

Co będzie dalej z lądowiskiem w Rogóżnie?

Lotnicze Stowarzyszenie Ziemi Łańcuckiej w Rogóżnie, które działa na rzecz propagowania i organizowania sportu lotniczego w regionie, skupia wokół siebie około trzydziestu lotników i sympatyków lotnictwa.

Ten Klub Sportowy zyskał rozpoznawalność dzięki piknikom i zawodom lotniczym oraz innym działaniom na rzecz krzewienia sportu lotniczego wśród mieszkańców.

Jednak władze Gminy Łańcut nie sprzyjają działaniom Klubu. Od jesieni 2021 roku członkowie Stowarzyszenia nie mogli się m.in. doprosić zawarcia kilkuletniej, a nie tylko rocznej, umowy dzierżawy lądowiska, które znajduje się na terenach gminnych.

30 września 2022 roku wygasła umowa dzierżawy lądowiska dla stowarzyszenia, a władze gminy Łańcut w osobie wójta Pana Jakuba Czarnoty nie przedłużyły umowy dzierżawy, tym samym stowarzyszenie zostało wyrzucone z terenu, który użytkowało od dawna.

19 lutego br. Andrzej Paluch, Prezes Lotniczego Stowarzyszenia Ziemi Łańcuckiej w Rogóżnie, poinformował, że w minionym tygodniu podczas posiedzenia komisji Gminy Łańcut doszło do pewnych ustaleń w sprawie lądowiska w Rogóżnie.

Pod patronatem Wójta powstało drugie stowarzyszenie o nazwie Lotnicze Stowarzyszenie Gminy Łańcut "Dedal". Stowarzyszenie to zabiega o piętnastoletnią dzierżawę terenu. Od zgody radnych Gminy Łańcut na taką dzierżawę, stowarzyszenie to uzależnia swoje dalsze działania. Wydaję się, że radni podczas najbliższej marcowej sesji taką zgodę dadzą. W takim przypadku stowarzyszenie na początek planuje budowę nowego pasa trawiastego o długości około 650 m o kierunku północ południe (obecnie był pas wybudowany przez nas o kierunku wschód zachód).

Lądowisko w Rogóżnie obecnie (fot. Lotnicze Stowarzyszenie Ziemi Łańcuckiej w Rogóżnie)

Co jest kluczowe dla nas jako stowarzyszenia to, że nowe Stowarzyszenie podtrzymuje swoje wcześniejsze deklaracje jakie padały z ich strony, chociażby w mediach. Deklarują oni nieodpłatny dostęp dla nas, do całej infrastruktury lądowiska. Nasze stowarzyszenie ma mieć również zapewnioną autonomię w realizacji swoich celów statutowych. Nowe Stowarzyszenie deklaruje również dalszy rozwój i modernizację lądowiska poprzez budowę infrastruktury oraz inwestycje w lądowisko kwoty powyżej 1 mln 300 tys. zł – mówi Andrzej Paluch.

Nowemu Stowarzyszeniu kibicujemy i wszystkie pozytywne działania dla Rogóżna i regionu będą zyskiwać naszą aprobatę. Liczymy na owocną współpracę – dodaje.

Teraz istotną sprawą będzie umowa pomiędzy zainteresowanymi stronami, czyli Gminą Łańcut – Stowarzyszeniem „Dedal”, oraz umowa użyczeniowa dla Lotniczego Stowarzyszenia Ziemi Łańcuckiej w Rogóżnie. Jak to zwykle bywa "diabeł tkwi w szczegółach". 

Sprawy w toku – Stowarzyszenie będzie informować na bieżąco o tym, co się dzieje mieszkańców i sympatyków.


Przeczytaj również:
Rogóżno: marzenie o Małej Dolinie Lotniczej
Plany sprzedaży terenu lądowiska Lotniczego Stowarzyszenia Ziemi Łańcuckiej w Rogóżnie
Co dalej w sprawie planów sprzedaży terenu lądowiska Lotniczego Stowarzyszenia Ziemi Łańcuckiej w Rogóżnie
Stowarzyszenie lotnicze vs. lokalny samorząd, czyli komu przeszkadzają entuzjaści lotnictwa…

FacebookTwitterWykop

Nasze strony