Przejdź do treści
Uroczyste otwarcie nowego hangaru w łódzkich Wojskowych Zakładach Lotniczych nr 1 (fot. PGZ)
Źródło artykułu

Nowy hangar w łódzkich Wojskowych Zakładach Lotniczych nr 1

W łódzkiej siedzibie wchodzących w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej Wojskowych Zakładów Lotniczych nr 1 S.A. odbyło się uroczyste otwarcie nowego hangaru lotniczego. Hangar ma powierzchnię ponad 5 tysięcy metrów kwadratowych i umożliwi jednoczesną obsługę nawet 12 śmigłowców.

To jedno z najważniejszych w ostatnich latach przedsięwzięć inwestycyjnych łódzkich zakładów. Zakończona właśnie budowa nowoczesnego, odpowiadającego światowym standardom lotniczym hangaru trwała 1,5 roku. Koszt inwestycji wyniósł 18 mln złotych. Powierzchnia hangaru to 5 572 m², z czego 4 200 m² to powierzchnia produkcyjna, na której realizowane mogą być prace równolegle na 12 śmigłowcach. Na infrastrukturę hangaru składają się ponadto pomieszczenia warsztatowe, gdzie przeprowadzane będą drobne prace (m.in. obsługi łopat wirnika nośnego), sale konferencyjne, biura oraz zaplecze socjalne.

Otwierany dzisiaj nowy hangar lotniczy znacząco zwiększa możliwości łódzkich zakładów z zakresie remontów i modernizacji śmigłowców. Jako Polska Grupa Zbrojeniowa zapewniamy nie tylko wysoki poziom utrzymania zdolności eksploatacyjnych, ale również oferujemy różnego rodzaju pakiety modernizacyjne dla wielu typów śmi­głow­ców wyko­rzy­sty­wa­nych przez Siły Zbrojne RP. Dążymy do tego, by WZL-1 były Centrum Serwisowania Śmigłowców znajdujących się na wyposażeniu wszystkich formacji mundurowych i to nie tylko w kraju. Jest to ambitny cel, który pozwoli naszej Grupie na rozwój kompetencji w segmencie wiropłatów – powiedział w środę prezes zarządu PGZ S.A. Witold Słowik.


(fot. Polska Grupa Zbrojeniowa)

Inwestycja jest bezpośrednio związana ze wskazaniem WZL nr 1 S.A. jako Centrum Serwisowego Śmigłowców Sił Zbrojnych RP. Wykorzystanie nowego hangaru pozwoli na zwiększenie możliwości produkcyjnych i sprzedażowych zakładów, podniesienie jakości i skrócenie czasu realizacji prac umożliwiających utrzymanie śmigłowców w ciągłej gotowości operacyjnej, bieżących prac obsługowo-remontowych oraz innych zadań związanych z zaspokojeniem potrzeb bezpieczeństwa i obronności państwa.

Rozwój, wdrażanie nowoczesnych technologii i współpraca z polskim przemysłem zbrojeniowym oraz międzynarodowymi koncernami lotniczymi to główne założenia wieloletniej strategii WZL-1. Naszą siłą jest kapitał ludzki, doświadczona kadra produkcyjna i inżynierska, jak również inwestowanie w ich potencjał. Nowy hangar lotniczy jest jednym z kroków milowych, które umożliwią nam realizację założonych przez nas celów – powiedział prezes zarządu WZL-1 S.A. Marcin Nocuń.


(fot. Polska Grupa Zbrojeniowa)

Wojskowe Zakłady Lotnicze Nr 1 S.A., z siedzibą w Łodzi i Oddziałem w Dęblinie, to jedna z kluczowych spółek domeny lotniczej Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A. Przez ostatnie 75 lat przedsiębiorstwo ściśle związane jest z branżą lotniczą, a od przeszło 55 lat specjalizuje się w obsługach i naprawach głównych śmigłowców. Swoje usługi świadczy zarówno dla Lotnictwa Sił Zbrojnych RP, jak i dla zagranicznych partnerów biznesowych. Podstawową i kluczową działalnością WZL-1 są naprawy główne, remonty, obsługi i modernizacje śmigłowców Mi-8, Mi-14, Mi-17, Mi-24, silników lotniczych rodziny TW3-117 oraz obsługi samolotów wojskowych i cywilnych. Spółka odnotowuje bardzo dobre wyniki finansowe. Po 7 miesiącach tego roku przychody netto ze sprzedaży i zrównane z nimi wyniosły ponad 76 mln zł, co stanowi 23 procent więcej niż zakładany plan.

Fotorelację z uroczystości otwarcia nowego hangaru można zobaczyć na profilu facebookowym Wojskowych Zakładów Lotniczych Nr 1 S.A.

Film pokazujący w skrócie powstawanie hangaru można zobaczyc kliając w link: www.facebook.com/WZL1SA/videos/834218353642264/

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony