Przejdź do treści
Źródło artykułu

Wesprzyj ukończenie remontu samolotu Jak-12M

Pasjonat lotictwa Adam Szymański w roku 2003 zdobył swoje pierwsze uprawnienia a następnie udało mu się zakupić pierwszy samolot.

Z ciekawych maszyn posiadał między innymi An-2 oraz Gawron PZL 101, z czego ten drugi cieszy się nowym życiem w Fundacji Biało czerwone skrzydła.

Jesienią Adam dowiedział się, że w Międzybrodziu Żywieckim do sprzedania jest jak-12M. Zabrał swoją drugą połówkę i pojechał.

Na miejscu przystąpił do transakcji. Po uzgodnieniu z zaprzyjaźniona firmą Aeroplan S.C. koło Wrocławia zdecydował się na przywrócenie samolotu do wyglądu z 1960 roku, kiedy został oddany do użytku.

Firma wyceniła koszt remontu płatowca oraz przedłużenia resursu silnika o 200h na kwotę, której niestety nie może ujawnić zgodnie z umową. – Po zdjęciu starego poszycia okazało się jednak, że pracy jest więcej niż oczekiwaliśmy – mówi Adam Szymański.

Po przeglądzie kratownicy okazało się, iż kadłub wymaga również przepłótnienia. Nie było by w tym problemu ale niestety... utrata pracy uniemożliwia mu tę inwestycję.

Firma wyceniła tę czynność na 14.000 PLN, do tego zakup PLB, przegląd przyrządów oraz cała dokumentacja wyceniona została na około 25.000 PLN.

Z racji, iż od ponad 11 lat działam na rzecz dzieci chorych onkologicznie, a mój inny samolot wykonał już dziesiątki lotów w formie wygranych licytacji na bazarkach na rzecz dzieci, gdzie jako właściciel sam jeszcze zawsze płaciłem za paliwo, całą kwotę jaką uda się zebrać, a nie zostanie ona wykorzystana na remont, jak zwykle przekaże na rzecz chorych dzieci, co też udokumentuję fakturami oraz stosowną dokumentacją na życzenie darczyńców – apeluje o wspacie Adam Szymański.

Samolot stacjonował będzie na lotnisku w Milewie, gdzie też będzie holować szybowce.

Ukończenie remontu samolotu Jak-12M można wesprzeć do 11 kwietnia 2021 r.

Więcej informacji na stronie www.zrzutka.pl

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony