Przejdź do treści
Na lotnisku 43. Bazy Lotnictwa Morskiego pożegnano VIII zmianę PKW IRINI (fot. kmdr ppor. Marcin Braszak)
Źródło artykułu

Na lotnisku 43. Bazy Lotnictwa Morskiego pożegnano VIII zmianę PKW IRINI

W czwartek (17 sierpnia), w godzinach porannych, na lotnisku 43. Bazy Lotnictwa Morskiego w Gdyni-Babich Dołach uroczyście pożegnano żołnierzy Polskiego Kontyngentu Wojskowego EU IRINI, którzy tworzą kolejną, ósmą już zmianę PKW na Sycylii.

Żołnierzy wyruszających na misję pożegnali: dowódca Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej kmdr pil. Andrzej Szczotka, zastępca dowódcy Centrum Operacji Morskich – zastępca dowódcy Komponentu Morskiego, kontradmirał Wojciech Sowa, kadra kierownicza dowództwa BLMW i baz lotnictwa morskiego oraz rodziny udających się na misję żołnierzy.

Dowódcą VIII zmiany PKW IRINI jest kmdr por. pil. Sebastian Rak z 44 Bazy Lotnictwa Morskiego. Modlitwę w intencji żołnierzy udających się na misję odmówił ks. kmdr ppor Artur Samsel. Protokolarnego przekazania sił pomiędzy Dowództwem Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych a Dowództwem Operacyjnym Rodzajów Sił Zbrojnych dokonali: dowódca Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej kmdr pil. Andrzej Szczotka w imieniu Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych oraz zastępca dowódcy Centrum Operacji Morskich – zastępca dowódcy Komponentu Morskiego, kontradmirał Wojciech Sowa w imieniu Dowódcy Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych.

Kmdr por. pil. Sebastian Rak z 44 Bazy Lotnictwa Morskie (fot. kmdr ppor. Marcin Braszak)

Po zakończeniu uroczystości żołnierze VIII zmiany, samolotem Sił Powietrznych C-130E Hercules, przemieścili się do bazy Sigonella na Sycylii. Po przejęciu obowiązków, rozpoczną działania mandatowe w ramach misji Unii Europejskiej EUNAVFORMED. Wtedy do kraju powróci siódma zmiana PKW, która rozpoczęła działania w środkowej części Morza Śródziemnego w lutym tego roku.


W maju 2015 roku Rada Unii Europejskiej ustanowiła misję EUNAVFOR MED której celem było rozbijanie przemytu migrantów i handlu ludźmi w centralnej części Morza Śródziemnego. We wrześniu 2015 roku, dwa miesiące po oficjalnym rozpoczęciu, misja otrzymała nazwę Sophia. W drugiej połowie 2017 roku Dowódca Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej otrzymał zadanie sformowania Polskiego Kontyngentu Wojskowego EU SOPHIA, który miał działać w ramach operacji wojskowej UE. Bazą, sformowanego w styczniu 2018 roku, kontyngentu stała się baza NATO Sigonella, położona na Sycylii, 15 km na zachód od Katanii. 12 lutego 2018 roku, na lotnisku 44 Bazy Lotnictwa Morskiego w Siemirowicach odbyła się uroczystość pożegnania I zmiany PKW EU SOPHIA. Zadania PKW EU SOPHIA obejmowały działania zmierzające do ograniczenia nielegalnego przemytu ludzi i towarów do Europy oraz wspierania morskich sił bezpieczeństwa Libii w szkoleniu i realizacji działań na rzecz ograniczenia nielegalnej imigracji. 31 marca 2020 roku Rada Unii Europejskiej podjęła decyzję o zakończeniu operacji EUNAVFOR MED SOPHIA i rozpoczęciu z dniem 1 kwietnia 2020 roku operacji EUNAFOR MED IRINI (z gr. pokój). Pełniąca misję na teatrze działań IV zmiana PKW EU SOPHIA z dniem 1 kwietnia 2020 roku przejęła zadania mandatowe operacji EUNAFOR MED IRINI, stając się I zmianą PKW EU IRINI. Głównym zadaniem misji jest wdrożenie embarga na broń ONZ, zgodnie z rezolucją Rady Bezpieczeństwa ONZ nr 2292, zapobieganie nielegalnemu wywozowi z Libii ropy naftowej oraz zapewnianie wsparcia w tworzeniu zdolności i szkoleniu libijskiej straży przybrzeżnej i marynarki wojennej, w zadaniach związanych z egzekwowaniem prawa na morzu. Celem operacji jest także zakłócanie modelu działalności sieci przemytu ludzi i handlu ludźmi, zgodnie z prawem międzynarodowym, w tym Konwencją Narodów Zjednoczonych o prawie morza, rezolucjami RB ONZ oraz międzynarodowym prawem praw człowieka. Siedzibą główną dowodzącego operacją jest Rzym.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony