Mieszkańcy Białegostoku chcą lotniska na Krywlanach

Lotnisko Białystok-Krywlany - betonowy pas startowy (fot. Marcin Jakowiak-UM Białystok)

Jak poinformował Urząd Miasta Białegostoku, mieszkańcy chcą lotniska na Krywlanach i nie obawiają się jego rozwoju – taki wniosek płynie z badania przeprowadzonego w marcu 2021 r. przez Pracownię Rozwoju Miast.

Niemal 63% ankietowanych uważa, że lotnisko w Białymstoku jest potrzebne. Prawie 53% badanych wskazuje rozwój infrastruktury lotniskowej za jedną z najważniejszych spraw do rozwiązania w mieście. Blisko 89% biorących udział w badaniu uznaje, że potrzebne jest zapewnienie dobrze płatnych miejsc pracy.

Lotnisko może się do tego przyczynić – najważniejsze korzyści z rozwoju lotniska, jakie dostrzegają respondenci, to właśnie powstanie atrakcyjnych miejsc pracy (blisko 42% badanych), a także szansa na dalszy rozwój miasta (prawie 45%), możliwość lotu na wakacje z Białegostoku (ponad 42%) i zachęta dla inwestorów (ponad 32%). Jednocześnie 65% respondentów deklaruje, że nie ma żadnych obaw związanych z rozwojem lotniska.

Wyniki tych badań pokazują, że białostoczanie popierają decyzję o potrzebie budowy lotniska na Krywlanach i mają świadomość, że ta inwestycja może w dużym stopniu przyczynić się do rozwoju naszego miasta – mówi prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.

Dane zawarte w raporcie pochodzą z badania opinii mieszkańców Białegostoku, które zostało przeprowadzone przez Pracownię Rozwoju Miast w dniach 23–25 marca 2021 r. metodą CATI (wywiady telefoniczne wspomagane komputerowo). Przebadano reprezentatywną próbę N=500 pełnoletnich mieszkańców Białegostoku.

Anna Kowalska
Przeczytaj również:
Białystok: z firmą lotniczą o możliwościach rozwoju lotniska Krywlany
Białystok: debata ws. lotniska Krywlany; władze za wycinką drzew, społecznicy przeciw
Białystok: "Tylko lotnisko na Saharze nie wywołałoby protestów"
Wycinka drzew na Krywlanach. Polska 2050 wystapiła do urzędu miejskiego o raport
Białystok liczy na uruchomienie lotów z Krywlan na części pasa startowego
Białystok: lotnisko pod znakiem zapytania. Lasy Państwowe zaskarżyły decyzję o wycinkach drzew
Las Solnicki. Gorąco wokół lotniska
Białystok: petycja do władz miasta ws. wycinki lasu wokół lotniska Krywlany
Białystok: jest decyzja w sprawie lotniska na Krywlanach

Źródło: UM Białystok
comments powered by Disqus