Białystok: "Tylko lotnisko na Saharze nie wywołałoby protestów"

Lotnisko Białystok Krywlany - pas startowy (fot. UM Białystok/Dawid Gromadzki)

Rozbudowa lotniska Białystok-Krywlany to gorący temat od wielu lat i wokół niego toczyły się już polityczne batalie. Mieszkańcy stolicy Podlasia, aspirującej do czołówki polskich metropolii, pokładają spore nadzieje w planowaną inwestycję. Sprawa nabrała jeszcze większych rumieńców po zapowiadanej wycince 15 tys. drzew w Lesie Solnickim na potrzeby modernizacji przyszłego portu.

Jesteśmy zdecydowani na złożenie skargi i prawdopodobnie do tego dojdzie. Przed nami ostatnie spotkanie z prawnikiem w tej sprawie – ujawniła Katarzyna Sztop-Rutkowska w debacie na antenie "Radia Białystok". Założycielka i prezes Fundacji SocLab oraz liderka ruchu miejskiego „Inicjatywa dla Białegostoku” wspomniała o uchybieniach, które dały podstawy do złożenia sądowej skargi. – Bardzo zależy nam na tym, żeby przy okazji tej rozpoczętej dyskusji, żeby mieszkańcy dowiedzieli się wszystkiego na temat planowanego lotniska i sami podjęli decyzję, czy rzeczywiście jest to dobra inwestycja – zaznaczyła Sztop-Rutkowska.

Organizujemy już spotkanie z mieszkańcami i myślę, że będziemy tam mogli obalić dużo mitów, narastających wokół lotniska. Termin podamy w kwietniu, chociaż pewnie drobnym problemem będzie reżim sanitarny, dlatego przygotowania dłużej trwają, ale tak, debata się odbędzie – zapewnił słuchaczy Adam Musiuk. Wiceprezydent Białegostoku przypomniał, że usunięta zostanie tylko część drzew na terenie 80 ha, gdzie znajduje się w sumie 45 tys. drzew, z czego do wycinki wyznaczono 15 tys.

Od technicznej strony wygląda to tak, że firma geodezyjna przeprowadziła pomiary i zostały wskazane drzewa, które muszą być wycięte. Na tym polega. Ustawa o prawie lotniczym zobowiązuje nas do usunięcia takich przeszkód lotniczych, czyli obiektów, które na podejściu samolotu do lądowania stwarzałby zagrożenie. Niezależnie od tego czy byłoby to drzewo, jakaś wieża czy cokolwiek innego. Tylko takie elementy i nic dodatkowo – wyjaśniał Musiuk.

Cały artykuł czytaj na stronie www.rynek-lotniczy.pl


Przeczytaj również:
Wycinka drzew na Krywlanach. Polska 2050 wystapiła do urzędu miejskiego o raport
Białystok liczy na uruchomienie lotów z Krywlan na części pasa startowego
Białystok: lotnisko pod znakiem zapytania. Lasy Państwowe zaskarżyły decyzję o wycinkach drzew
Las Solnicki. Gorąco wokół lotniska
Białystok: petycja do władz miasta ws. wycinki lasu wokół lotniska Krywlany
Białystok: jest decyzja w sprawie lotniska na Krywlanach

Źródło: rynek-lotniczy.pl
comments powered by Disqus