Przejdź do treści
Źródło artykułu

Lotnictwo 5/2024 już w sprzedaży

"Lotnictwo" 5/2024 już w drodze do prenumeratorów i salonów prasowych.

W numerze polecamy:

Irańsko-izraelska wymiana ciosów
W kwietniu br. doszło do zaostrzenia relacji izraelsko-irańskich. W rezultacie nalotu na irański konsulat w Damaszku, w ramach odwetu doszło do niewyobrażalnego do niedawna zmasowanego ostrzału obiektów wojskowych w Izraelu. Na szczęście oba państwa nie dążyły do eskalacji – irański odwet nie przekroczył pewnych granic, a izraelska odpowiedź była wyraźnie słabsza.

Wojna powietrzna nad Ukrainą – kwiecień 2024 r.
Chociaż w kwietniu wojska rosyjskie utrzymały inicjatywę operacyjną, to nie doszło do znaczącego przełomu. Niemniej sytuacja na froncie była dla obrońców trudna. Dzięki nieustannemu wsparciu z powietrza i przewadze w ogniu artylerii Rosjanie odnotowali lokalne sukcesy taktyczne, co wymusiło na Siłach Zbrojnych Ukrainy wycofanie się na nowe pozycje obronne. Największe postępy wojska rosyjskie odnotowały na zachód od Awdijiwki, choć ograniczyły się one do zajęcia kilku wiosek. Działania ofensywne na innych odcinkach frontu nie przyniosły natomiast powodzenia, za wyjątkiem zdobycia końcem miesiąca wioski Robotyne na Zaporożu. Ponadto Siły Zbrojne Federacji Rosyjskiej kontynuowały kampanię uderzeń lotniczo-rakietowo-dronowych na obiekty infrastruktury energetycznej Ukrainy. Z drugiej strony szereg sukcesów odniosły ukraińskie drony dalekiego zasięgu, których celem ataków były zakłady rosyjskiego przemysłu zbrojeniowego oraz rafinerie.

Ukraińskie bezzałogowce dalekiego zasięgu
Po dwóch latach rosyjskich ataków na ukraiński sektor przemysłowy i elektroenergetyczny, prowadzonych za pomocą pocisków manewrujących i balistycznych oraz dronów Szahid, okazało się, że Ukraina zdołała stworzyć potencjał umożliwiający adekwatną odpowiedź. Ukraińskie ataki prowadzone są za pomocą powstających w tym kraju samobójczych dronów uderzeniowych dalekiego zasięgu. Zdołano opracować i uruchomić produkcję kilku typów bezzałogowców tej kategorii. Bardzo szybko udowodniły one swoją skuteczność, w ciągu zaledwie kilku tygodni obniżając o kilkanaście procent zdolności wytwórcze rosyjskich rafinerii oraz wyrządzając szkody w kilku zakładach przemysłu zbrojeniowego.

MiG-21R w polskim lotnictwie. Cz. II
Początek lat 80. przyniósł zmiany strukturalne w Wojskach Lotniczych, w ramach których wszystkie samoloty rozpoznawcze MiG-21R zostały skoncentrowane w pułku z Sochaczewa. Jednostka, przemianowana na 32. PLRT, istniała przez kolejne 15 lat, aż do rozwiązania w 1998 roku. Jej ostatnie samoloty służbę w polskim lotnictwie zakończyły jako myśliwce w poznańskim 3. PLM.

Cud nad Karelią. Zestrzelenie koreańskiego Boeinga
20 kwietnia 1978 roku radzieckie myśliwce zaatakowały południowokoreański samolot pasażerski Boeing 707-321 należący do Korean Air Lines, który realizował rejs z Paryża do Seulu. Tylko umiejętności załogi trafionego rakietą Boeinga pozwoliły na ocalenie większości pasażerów.

Tupolew Tu-4. Radziecka kopia Superfortecy. Cz. I – monografia
Tu-4 (w kodzie NATO nazwany Bull) był pierwszym radzieckim bombowcem strategicznym zdolnym do przenoszenia bomby jądrowej i zarazem ostatnim napędzanym silnikami tłokowymi. Był niemal dokładną kopią amerykańskiego Boeinga B-29 Superfortress – różnił się jedynie zespołem napędowym, uzbrojeniem i niektórymi elementami wyposażenia. Jego skonstruowanie i wdrożenie do produkcji było ogromnym wyzwaniem technicznym, organizacyjnym i finansowym, ale też stanowiło potężny impuls rozwojowy dla radzieckiego przemysłu i to nie tylko lotniczego. Tu-4 stanowi wręcz wzorcowy przykład zakończonego sukcesem procesu inżynierii odwrotnej, czyli odtwarzania konstrukcji i technologii gotowego produktu.

Michał „Mike” Maciejowski – as z błędnym kontem zestrzeleń
Życiorys jednego z polskich asów myśliwskich wydaje się nie do końca rozwiązaną zagadką. Losy Michała Maciejowskiego są bowiem dobrze znane wyłącznie z czasów służby w Polskich Siłach Powietrznych w Wielkiej Brytanii. Opisy jego wcześniejszych i późniejszych losów są jednak mieszanką domysłów i fałszywych informacji, powielanych wprawdzie w dobrej wierze, ale nie mających wiele wspólnego z rzeczywistością. A jest to przecież ósmy (choć oficjalnie dziewiąty) najskuteczniejszy polski pilot myśliwski z czasów drugiej wojny światowej i chociażby z tego powodu warto przybliżyć jego sylwetkę.

A oprócz tego lotnicze aktualności z kraju i ze świata:
•  Aktualności z kraju
•  Aktualności wojskowe
•  Aktualności cywilne

Zapraszamy do zapoznania się z fragmentem "Lotnictwa" 5/2024 na stronie: https://magnum-x.pl

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony