Przejdź do treści
Źródło artykułu

Konsultacje dot. projektu rozporządzenia MI zmieniającego rozporządzenie w sprawie zdatności statków powietrznych do lotu

W dniu 23 września br. na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowany został projekt rozporządzenia Ministra Infrastruktury zmieniającego rozporządzenie w sprawie zdatności statków powietrznych do lotu.

Proponowane zmiany obejmują kwestie doprecyzowania przepisów dotyczących sposobu postępowania przy zmianie certyfikatu typu oraz uzupełniającego certyfikatu typu, wyraźnego ich rozdzielenia, dodania możliwości wprowadzenia zmian w projekcie typu zgodnie z danymi zawartymi w specyfikacjach certyfikacyjnych CS-STAN, wprowadzenia przepisów wykonawczych dotyczących wymaganych dokumentów do sprawdzenia zdatności statków powietrznych do lotu, sposobu wnioskowania o odnowienie świadectwa zdatności do lotu, wprowadzenia możliwości odnowienia świadectwa zdatności do lotu na okres dłuższy niż 12 miesięcy oraz wprowadzenia zmian we wzorach stosowanych dokumentów, w tym eksportowego świadectwa zdatności do lotu w związku ze zmianą Załącznika 8 do Konwencji o międzynarodowym lotnictwie cywilnym, sporządzonej w Chicago dnia 7 grudnia 1944 r. (Dz. U. z 1959 r. poz. 212, z późn. zm.), zwanej dalej „Konwencją”.

Znowelizowane rozporządzenie, w związku z dostosowaniem do znowelizowanych przepisów prawa Unii Europejskiej w obszarze zdatności statków powietrznych do lotu, umożliwi uwzględnienie wymagań Agencji Unii Europejskiej ds. Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA) w przepisach krajowych, co skutkować będzie zwiększeniem bezpieczeństwa w lotnictwie cywilnym. Oczekiwanym efektem jest jasność i spójność przepisów. Zmiana procedur i ich ujednolicenie w zakresie sprawowania nadzoru nad statkami powietrznymi objętymi nadzorem EASA i nieobjętymi takim nadzorem dotyczy organu sprawującego nadzór, a nie użytkowników statków powietrznych.

Efektem dla użytkowników statków powietrznych będzie skrócenie czasu wymaganego do przygotowania wniosku o zatwierdzenie zmiany poważnej albo drobnej w certyfikacie typu przed jego złożeniem, który przed nowelizacją przepisów wymagał dodatkowych konsultacji dotyczących przygotowania wniosków i wymaganych załączników, a w przypadku wykonywania zmian do projektu typu zgodnie z danymi zawartymi w specyfikacjach certyfikacyjnych CS-STAN brak konieczności zatwierdzania takich zmian.

Rozporządzenie wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Więcej informacji na stronie: https://legislacja.rcl.gov.pl

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony