Konferencja JAPCC
W dniach 13-15.10.2009 r. w Joint Air Power Competence Center odbyła się coroczna konferencja, w której uczestniczył Dowódca Sił Powietrznych – gen. broni pil. Andrzej BŁASIK. W konferencji uczestniczyło około 50 generałów sił powietrznych ze struktur NATO, UE oraz przedstawicieli państw Sojuszu. Gościem specjalnym konferencji był Admirał Luciano Zapata – Zastępca Dowódcy Strategicznego Dowództwa Transformacyjnego NATO (DSACT), który przedstawił główne założenia funkcjonowania NATO w przyszłości.
Tematem wiodącym tegorocznej konferencji, organizowanej przez JAPCC, były wyzwania stojące przed siłami powietrznymi i zdolnościami Sojuszu, w tym również umożliwiającymi operacje w przestrzeni kosmicznej, w obliczu zagrożeń 21-ego wieku „Challenges for Future Joint Air and Space Power”.
Uwzględniając szerokie spektrum poruszanych zagadnień, poczynając od problematyki szkolenia, a kończąc na wykorzystaniu przestrzeni kosmicznej, w planie konferencji dokonano podziału na cztery bloki tematyczne:
Panel 1 – „Training & Exercising NATO Air & Space Power”. Problematyka dyskutowana w trakcie prac panelu dotyczyła zagadnień związanych z organizacją wspólnej, sojuszniczej edukacji, prowadzeniem szkoleń i ćwiczeń jak również dokonywaniem oceny, zarówno w odniesieniu do personelu jak i jednostek sił powietrznych.
Panel 2 – „Governance of The NATO’s Common A&S Assets”. W ramach dyskusji nad zaproponowanym tematem przedyskutowano wizję zarządzania tzw. „wspólnymi zdolnościami/środkami” Sojuszu (Common A&S Assets), stanowiącymi istotny element w osiąganiu zdolności przez Sojuszu.
Panel 3 – „Assuring a Favourable Air Environment in Operations Short of War”. Dyskusja ukierunkowana była nad określeniem, w jaki sposób zapewnić sprzyjające warunki do prowadzenia działań w szeroko pojętym środowisku powietrznym/lotniczym, biorąc pod uwagę aktualne zaangażowanie Sojuszu w złożonych i skomplikowanych działaniach zarówno na własnym terytorium jak i poza obszarem NATO.
Panel 4 – „Assuring the Space Domain”. Prace w panelu skupiały się nad określeniem potrzeb, niezbędnych do zapewnienia i utrzymania dominacji w przestrzeni kosmicznej, biorąc pod uwagę aktualne i przyszłe zagrożenia. Uzgodniono, że przestrzeń kosmiczna powinna mieć strategiczne znaczenie dla NATO, gdyż stanowi jeden z najważniejszych kanałów komunikacji.
Dyskusja i prezentacja narodowych stanowisk stanowi doskonałe źródło informacji nt. postrzegania roli i znaczenia sił powietrznych w przyszłych konfliktach i będzie przedmiotem prac koncepcyjnych JAPCC w kolejnym roku.
Komentarze