Konferencja Bezpieczeństwa Lotów
Urząd Lotnictwa Cywilnego poinformował, że dziś odbyła się organizowana przez ULC Krajowa Konferencja Bezpieczeństwa Lotów Lotnictwa Cywilnego RP w zakresie lotnictwa komercyjnego.
Konferencję otworzył Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego Grzegorz Kruszyński, który powitał zgromadzonych i podziękował za liczne przybycie świadczące o rosnącej świadomości znaczenia bezpieczeństwa w lotnictwie cywilnym w Polsce.
Zebrani wysłuchali informacji o stanie bezpieczeństwa lotów w lotnictwie komercyjnym. Omówiono również ważniejsze zdarzenia w krajowym i międzynarodowym transporcie lotniczym w aspekcie człowiek – maszyna - środowisko.
Przewodniczący Państwowej Komisji badania Wypadków Lotniczych Edmund Klich szczegółowo omówił zdarzenia lotnicze w lotnictwie komunikacyjnym w 2007 i 2008 r. Jako główne przyczyny ich zaistnienia w obszarze pilotowania wymienił m.in. niewłaściwą współpracę w załodze CRM oraz błędy operacyjne. W zakresie lotnisk przyczynami zdarzeń były m.in. niewłaściwe oznakowanie lotnisk, niedostosowanie procedur na lotniskach regionalnych do zwiększonego ruchu, brak pomocy nawigacyjnych, zderzenia z ptakami oraz wtargnięcia na drogi startowe (Runway Incursion).
Przedstawiciele Urzędu Lotnictwa Cywilnego przedstawili nowy system nadzoru nad ciągłą zdatnością do lotu związany z bezpieczną eksploatacją statków powietrznych.
Dyskutowano również o Systemie Zarządzania Bezpieczeństwem, w tym o
- roli polityki bezpieczeństwa;
- dobrowolnym systemie poufnego raportowania zagrożeń w lotnictwie cywilnym;
- wtargnięciach na drogi startowe (Runway Incursion).
Na koniec przedstawiono obszary zagrożeń w transporcie lotniczym na podstawie analizy zdarzeń lotniczych z 2008 r. oraz działania profilaktyczne z nimi związane.
***
W 2008 roku zarejestrowano ogółem 961 zdarzeń lotniczych, w tym 75 wypadków, 10 poważnych incydentów, 472 incydenty oraz 404 inne zdarzenia lotnicze
W 7 wypadkach lotniczych ze skutkiem śmiertelnym, śmierć poniosło 8 osób, w tym: 1 osoba na samolocie do 5700kg MTOW, 2 osoby na samolocie ULM, 1 osoba na szybowcu, 1 osoba na paralotni z napędem, 1 osoba na paralotni oraz 2 osoby na spadochronach. Ponadto 29 osób doznało poważnych obrażeń ciała, a 19 osób doznało lekkich obrażeń.
Dodatkowo w jednym wypadku (nie uwzględnionym w danych ogólnych) w Surinamie, Ameryka Południowa, na samolocie PZL An-28, wyprodukowanym w Polsce (operator zagraniczny - regularny przewóz pasażerski), śmierć poniosło 19 osób.
Zniszczonych zostało 14 statków powietrznych, w tym 2 samoloty, 2 ULM-y, 6 szybowców oraz 3 motolotnie i 1 paralotnia z napędem, a znacznie uszkodzonych zostało 37 statków powietrznych.
Komentarze