Przejdź do treści
Źródło artykułu

Kolejne atrakcje pokazów JedlińSKY

Już za nieco ponad trzy tygodnie, 26 kwietnia 2025 r. (sobota), od godziny 10:00 na lotnisku Radom-Piastów, Heli Solution rozpocznie sezon pokazów lotniczych w Polsce. Pokazy JedlińSKY, które połączone są z Dniem Otwartym Heli Solution, organizowane są we współpracy z Gminą Jedlińsk.

Na lotnisku w Piastowie fani lotnictwa będą mogli zobaczyć czołowych polskich i zagranicznych pilotów, którzy zagwarantują widowiskowe show zarówno w dzień, jak i po zmroku. Wiemy już, że na niebie zaprezentują się: Retro Sky Team, Robert Kowalik pilotujący Extry 300L, Maciej Dominiak za sterami Bo 105, samoloty odrzutowe Lim-2 z Fundacji Eskadra.

Teraz organizatorzy potwierdzili przylot kolejnych gwiazd. Na pokazach zaprezentuje się legendarny węgierski pilot Vári Gyula. To były pilot Węgierskich Sił Powietrznych. Przez lata reprezentował Węgry na imprezach lotniczych w całej Europie, latając na MiGu-29. Był kilkukrotnie wyróżniany za wybitne latanie na jednych z największych pokazów lotniczych na świecie Royal International Air Tattoo w Wielkiej Brytanii.

W Piastowie Vári Gyula zachwyci publiczność, prezentując możliwości samolotu akrobacyjnego Jak-52. Organizatorzy zapewniają, że to, co wyprawia na niebie, jest absolutnie nieprawdopodobne i jego popisy ogląda się z niedowierzaniem, że takie ewolucje są możliwe. Kto widział Váriego w akcji, ten potwierdzi, że jego show stoi na niebotycznie wysokim poziomie!

Pokazy lotnicze nie mogą się odbyć bez skoczków spadochronowych. Na JedlińSKY 2025 zobaczycie absolutnie najlepszych z najlepszych! Grupa Sky Magic z pewnością spektakularnie otworzy sezon tegorocznych pokazów lotniczych.

(fot. Dariusz Osiak)

Tego zespołu miłośnikom awiacji przedstawiać nie trzeba. Popularni "Magicy" od wielu lat biorą udział w pokazach lotniczych w Polsce oraz m.in. na Słowacji i w Arabii Saudyjskiej. Grupę tworzą znakomici skoczkowie, którzy mają na swoim koncie medale ogólnopolskich zawodów oraz szereg niesamowitych podniebnych osiągnięć. Wśród nich m.in. rekordowe skoki z olbrzymią flagą Polski, która mierzy aż 500 metrów kwadratowych!

Sky Magic to jeden z niewielu zespołów spadochronowych na świecie, który wykonuje zarówno pokazy dzienne, jak i nocne. W czasie pokazów dziennych skoczkowie wykorzystują kolorowe dymy, szarfy i wspomniane flagi do uatrakcyjnienia show, nocą zaś odpalają całą furę pirotechniki. Takie pokazy nie są codziennością i ich wykonanie to efekt mistrzowskich umiejętności i ogromnej odwagi. Grupę spadochronową Sky Magic zobaczycie już 26 kwietnia.

Kolejnym uczestnikiem pokazów lotniczych JedlińSKY 2025 26 kwietnia jest Dawid Walas, który będzie pilotował samolot Carbon Cub z Aeroklubu Polskiego.

(fot. Dariusz Osiak)

Carbon Cub to znany i lubiany samolot, który charakteryzuje się możliwością wykonywania startów i lądowań na niedużej przestrzeni. Jeśli potrzeba by określić go określić dwoma słowami, byłyby to: dynamiczny i efektowny. W rękach Dawida Walasa będzie znakomicie prezentował się nad Piastowem! Dawid jest jednym z twórców Heli Solution i stoi za organizacją całych pokazów JedlińSKY. Człowiek-orkiestra, którego podniebne show będziemy mogli zobaczyć już niedługo.

Organizatorzy serdecznie dziękują Aeroklubowi Polskiemu za wsparcie i realizowanie wspaniałej misji propagowania lotnictwa i dzielenia się podniebną pasją. Carbon Cub nie jest jedynym uczestnikiem obecnym dzięki zaangażowaniu Aeroklubu Polskiego. Więcej już niebawem.

Następną gwiazdą pokazów lotniczych JedlińSKY 2025 jest niesamowita Maria Muś.

(fot. Hesja Air-Art Photography)

Jedna z najbardziej znanych kobiet w lotnictwie! Maria Muś brała udział w największych pokazach lotniczych w Polsce. Latała na wielu typach śmigłowców, m.in. na śmigłowcach Bell 427, Bell 429, Eurocopter AS350, EC130 i Robinson R44. W Piastowie planuje zaprezentować możliwości swojego Bölkowa Bo 105.

Będzie to zatem drugi Bo 105 na tej imprezie! Oprócz pokazów Maria z sukcesami brała udział w wielu prestiżowych zawodach śmigłowcowych, a na co dzień jest instruktorką w Heli Solution i szkoli przyszłych pilotów.

W czasie pokazów lotniczych JedlińSKY 2025 fani lotnictwa zobaczą pierwszy pokaz demo śmigłowca Guimbal Cabri G2 należącego do Heli Solution! Za jego sterami zasiądzie jeden z naszych instruktorów tego ośrodka szkoleniowego – Paweł Świątek.

(fot. Heli Solution)

Guimbal Cabri G2 to jedyny śmigłowiec tego typu w Polsce, który należy do cywilnego ośrodka lotniczego. Szkolenie się na nim to rewelacyjna nauka, zaś zobaczenie go w powietrzu na pokazach w Polsce to wręcz rarytas! Będziecie mogli podziwiać Guimbala w akcji po raz pierwszy w podradomskim Piastowie.

Guimbal Cabri G2 jest jednym z najnowocześniejszych śmigłowców na rynku. Wyposażono go w absolutnie najnowocześniejsze przyrządy w tym m.in. w supernowoczesną awionikę Garmin G500. Śmigłowiec charakteryzuje się wyśmienitymi osiągami i rewelacyjnymi właściwościami autorotacyjnymi, o czym przekonacie się za nieco ponad 3 tygodnie. Jego kabina jest przestronna, wyświetlacz duży i doskonały do nauki, do tego śmigłowiec jest klimatyzowany.

G2 to definicja bezpieczeństwa między innymi dlatego, że zamontowano w nim kryty wirnik wentylatorowy, który znacząco poprawia sterowność. Dodatkowe bezpieczeństwo zapewnia struktura kompozytowa.

Pierwszy pokaz Guimbala będzie dziełem Pawła Świątka, rewelacyjnego i bardzo doświadczonego instruktora śmigłowcowego Heli Solution, który swoją przygodę z lotnictwem rozpoczął od szybowców w wieku 16 lat. Przeznaczenie przywiodło go do pilotażu śmigłowców w Chełmie. Gdy tylko po raz pierwszy poleciał śmigłowcem, wiedział już, że to rodzaj lotnictwa dla niego. Paweł to genialny człowiek i fantastyczny pilot. Jego kunszt będziecie mogli zobaczyć na żywo 26 kwietnia!

Organizatorzy uruchomili również specjalny adres mailowy (akredytacje@helisolution.pl), na który dziennikarze i spotterzy mogą pisać w celu uzyskania akredytacji. Akredytacja pozwoli na zrealizowanie dodatkowych materiałów z naszego wydarzenia. O szczegółach organizatorzy będą informować mailowo.

Wstęp na pokazy jest bezpłatny, do zobaczenia.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony