Przejdź do treści
Źródło artykułu

Dron na lotnisku: kilka kwestii, które należy wziąć pod uwagę podczas inspekcji lotniczej dronem

Czy znasz kluczowe czynniki bezpieczeństwa, które należy wziąć pod uwagę wykorzystując drony na terenie lotniska? Zapoznaj się z podstawowymi wytycznymi i przepisami dotyczącymi operacji BSP w strefie kontroli lotniska (CTR) zwłaszcza z perspektywy bezpieczeństwa. Zabezpieczenie sprzętu, metody komunikacji, identyfikacja personelu czy procedury awaryjne dla planowanej operacji maja kluczowe znaczenie. Zapewnij zgodność i nadaj priorytet bezpieczeństwu odpowiedzialnego latania dronami we współpracy ze służbami lotniczymi. 

Pamiętaj o lokalnych przepisach dotyczących operacji dronów w obszarze lotniska. 

Sprawdź limity wysokości, strefy zakazu lotów i konkretne wymagania operacyjne określone przez Urząd Lotnictwa Cywilnego (CAA). Zapewnij zgodność, bezpieczeństwo i odpowiedzialną eksploatację samej platformy latającej. Wejdź na stronę internetową lokalnego CAA i sprawdź najnowsze wytyczne.

W jaki sposób zrozumienie przepływu pracy ATC przyczynia się do bezpiecznej i sprawnej realizacji operacji bezzałogowych statków powietrznych?

Dowiedz się, w jaki sposób znajomość procedur kontroli ruchu lotniczego (ATC) zwiększa bezpieczeństwo i swobodę podczas latania dronami na lotnisku. Zrozum potencjalne skutki konfliktów z samolotami na niebie i na ziemi. Zapoznaj się z procedurami kołowania i startu/lądowania oraz lataj tak, aby zminimalizować zakłócenia w pracy służb.

Nie zapomnij o uprawnieniach - sprawdź istniejący system UTM

Poznaj znaczenie proaktywnego planowania lotów i uzyskiwania pozwolenia od ATC na operacje dronami zwłaszcza w strefach krytycznych lotniska. Skoordynuj swoje działania z odpowiednimi władzami zarówno na lotnisku jak i poza nim. Prześlij plany lotu i uzyskaj pozwolenie ATC na bezpieczne i autoryzowane wykorzystanie BSP na terenie lotniska.

Jakie korzyści oferuje niezawodna technologia geofencing?

Skorzystaj z niezawodnej technologii geofencing w dronach. Zapobiega to nieautoryzowanemu wtargnięciu w strefy o ograniczonym dostępie, w tym wojskową przestrzeń powietrzną, która może znajdować się w pobliżu lotniska. Dowiedz się, jak precyzyjny jest Twój odbiornik GPS, a tym samym funkcjonalność geofencingu w Twoim dronie podczas ustalania wirtualnych granic. Niedopatrzenie w tym obszarze może nieść poważne konsekwencje. Uwierz mi, nie chcesz latać nad krytyczną infrastrukturą.

Bądź na bieżąco z depeszami NOTAM

NOTAM (Notice to Airmen) wydawane przez odpowiednie władze poinformują Cię o wszelkich wydarzeniach mogących wpływać na Twoją operację, a także o godzinach pracy służb. Zawierają one szczegółowe informacje na temat tymczasowych ograniczeń lub zagrożeń w przestrzeni powietrznej, w tym na terenie oraz wokół lotniska. Regularnie sprawdzaj i uwzględniaj najnowsze NOTAM przed każdym lotem, aby zapewnić zgodność z ograniczeniami przestrzeni powietrznej i zachować bezpieczeństwo.

Co z warunkami pogodowymi?

Martwisz się, że warunki pogodowe wpłyną na Twoje loty bezzałogowym statkiem powietrznym? Powinieneś. Oceń wpływ prędkości wiatru, widoczności podczas wykonywania lotów VLOS i opadów. Sprawdź prognozy pogody i podejmij właściwe decyzje, aby zapewnić bezpieczne i odpowiedzialne operacje dronem. Może istnieją dostępjne w Internecie dane meteorologiczne z danego lotniska? Warto sprawdzić.

W Airotec zgromadziliśmy doświadczenie i wiedzę w tym zakresie w trakcie realizacji projektu B+R. Wniosek jest jeden - bezpieczeństwo jest zawsze najważniejsze. 


Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego inteligentny Rozwój 2014-2020. Projekt realizowany w ramach konkursu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju: 1/1.1.1/2020 – Szybka ścieżka.


Autor: Adam Rytter - Ekspert ds. lotniskowych procedur operacyjnych i procedur bezpieczeństwa w Airotec

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony