Aplikacja AUP w Polsce - interaktywna mapa stref powietrznych
Niedawno dużej aktualizacji doczekała aplikacja AUP w Polsce, która stanowi interaktywną mapę stref powietrznych dla pilotów małego lotnictwa w Polsce. W tym artykule opiszemy funkcjonalności jakie ona oferuje, jak działa i dla kogo jest skierowana.
Co oferuje aplikacja AUP w Polsce?
Główną funkcjonalnością jest interaktywna mapa stref powietrznych. Aplikacja ładuje dane z platformy https://airspace.pansa.pl/ i pokazuje AUP/UUP w przystępny sposób na mapie. Możliwe jest filtrowanie po FL, godzinie czy też rodzaju strefy. Po kliknięciu w dany punkt, panel u dołu pokazuje aktywne rezerwacje w wybranym miejscu.
Aplikacja oprócz tego posiada przeglądarkę METAR, TAF i NOTAM dla poszczególnych lotnisk. Użytkownik może też skonfigurować podkład mapy na jeden z czterech: normalny, satelitarny, hybrydowy i terenowy (pokazujący zmiany wysokości terenu).
Strefy można przeglądać offline, aczkolwiek wymagane jest, aby aplikacja została otwarta co najmniej raz w danym dniu. To powoduje synchronizację z serwerem, a dane są zapisywane do pamięci podręcznej.
Należy jednak zaznaczyć, że aplikacja nie jest przeznaczona do użytku operacyjnego, tak samo jak mapa dostępna na https://airspace.pansa.pl/.
Do kogo jest skierowana?
Produkt jest skierowany przede wszystkim do pilotów małego lotnictwa. Twórcy rozwiązania podkreślają, że piloci są bardzo zadowoleni z designu i użyteczności aplikacji. Ma ona bowiem same pozytywne opinie i ocenę 5.0 gwiazdek. Korzysta z niej około 70 pilotów dziennie.
“Perełka, w końcu aplikacja pokazująca strefy na urządzeniach mobilnych (na stronie pansa jest to niemal niemożliwe obsłużyć dotykiem) - Brawa dla deva” - Jakub
Jaki stał powód za powstaniem aplikacji?
Autorzy dostrzegli, że przeglądanie obecnej mapy stref powietrznych w wersji przeglądarkowej jest uciążliwe. Oprócz tego, programista aplikacji Mateusz chciał zweryfikować wydajność nowej technologii do renderowania mapy w aplikacji mobilnej. To stało się pretekstem do stworzenia projektu AUP w Polsce.
Czy aplikacja jest darmowa?
Tak, i taka kluczowe funkcjonalności zawsze pozostaną.
“Dostawaliśmy sporo pytań na temat możliwości wsparcia projektu ze strony użytkowników, zatem zdecydowaliśmy się założyć profil na Patronite.”
Gdzie można pobrać aplikację?
Aplikacja jest dostępna na Android i iOS i można pobrać ją z poziomu sklepu z aplikacjami:
Google Play
Jakie są plany rozwoju aplikacji?
Aktualnie w fazie testów jest funkcjonalność planera trasy lotniczej, która umożliwia wyliczenie wszystkich niezbędnych informacji potrzebnych do lotu. Prawdopodobnie funkcjonalność zostanie uruchomiona na lato.
O autorach
Projekt AUP w Polsce jest tworzony przez inż. Mateusza Woźniaka i Patryka Boczara. Mateusz aktualnie jest studentem Informatyki na AGH w Krakowie, a Patryk aktywnym posiadaczem licencji PPL(A). Duet w postaci osoby technicznej i eksperta domenowego gwarantuje powodzenie przedsięwzięcia, pomimo, że projekt rozwijany jest głównie w wolnych chwilach.
Informacje mają charakter TYLKO ORIENTACYJNY. dlapilota.pl nie bierze ŻADNEJ odpowiedzialności za ewentualne błędy w niniejszej interpretacji. Informacje operacyjne należy sprawdzić we WSZYSTKICH OFICJALNYCH publikacjach!
Komentarze