Airbus chce znacząco zwiększyć swoją obecność w Polsce
Airbus potwierdza chęć rozwoju silnego i wartościowego partnerstwa z Polską, podkreślając swoje zaangażowanie na rzecz jeszcze bliższej współpracy w przyszłości, która przyczyni się do wzrostu gospodarczego, tworzenia miejsc pracy oraz powstawania lotniczych innowacji w kraju.
Jako zaangażowany partner, Airbus dokonał znacznych inwestycji w Polsce w ciągu ostatnich dwóch dekad, wspierając rozwój lokalnych zdolności w lotnictwie. Obecnie, dzięki ponad 800 pracownikom w kraju, w Polsce znajduje się jeden największych oddziałów Airbusa w Europie. Firma jest głęboko przekonana, że partnerstwo z Polską może być obopólnie korzystne i przyczynić się do rozwoju obu stron. W miarę jak Polska kontynuuje modernizację swojego lotnictwa, Airbus jest skoncentrowany na poszukiwaniu możliwości dalszego wzmacniania tych więzi.
W dniach 14-16 kwietnia Airbus zorganizował trzydniową wizytę studyjną w Polsce, odwiedzając Gdańsk, Rzeszów i Łódź. Delegacja firmy miała okazję nawiązać kontakty z przedstawicielami lokalnego przemysłu, omówić nowe partnerstwa, wykorzystując znaczącą bazę sektora lotniczego oraz możliwości w każdym regionie. Nowe inicjatywy mogą przełożyć się na konkretne korzyści dla Polski, w tym na większą obecność przemysłową, intensyfikację działalności badawczo-rozwojowej, utworzenie hubu cyfrowego (Digital & Cyber Hub) oraz znaczny wzrost zatrudnienia w całym sektorze lotniczym. Wszystko to jest dowodem zaufania firmy do potencjału Polski.
Hub cyfrowy
Airbus widzi szansę na podniesienie poziomu partnerstwa z Polską, wykorzystując silne kompetencje cyfrowe kraju. Airbus jest gotowy uruchomić hub cyfrowy, który będzie obsługiwał trzy działy biznesowe firmy. Będzie on bazować na czteroletnim doświadczeniu spółki zależnej NAVBLUE w Gdańsku, specjalizującej się w cyfrowych rozwiązaniach lotniczych. Ta strategiczna decyzja umożliwiła NAVBLUE przyłączenie się do silnego ekosystemu lotniczego Gdańska, ale także skorzystanie z gęstej koncentracji graczy technologicznych i cyfrowych. Hub cyfrowy Airbusa może wymagać rekrutacji ponad 400 pracowników w Polsce do 2030 r., oraz wspierać strategię cyfryzacji i sztucznej inteligencji w kraju.
Większa obecność przemysłowa i baza dostawców
Mając bezprecedensowo duży portfel zamówień na samoloty pasażerskie, Airbus koncentruje się na zwiększaniu zdolności produkcyjnych i wzmacnianiu swojego łańcucha dostaw. Airbus jest zainteresowany poszukiwaniem nowych możliwości w Polsce, aby wesprzeć swój rozwój, prace nad nowymi projektami i inicjatywy zmniejszające ryzyko. Ten strategiczny cel może zwiększyć roczne wolumeny zakupów od dostawców z obecnych 500 mln USD do ponad 700 mln USD w ciągu 5-6 lat. W ciągu 15 lat przychody generowane w Polsce dzięki Airbusowi przekroczą 10 mld USD, co pozwoli na utrzymanie 3.000 nowych miejsc pracy.
Łączny wpływ na gospodarkę związany z bieżącą i przyszłą obecnością Airbusa wyniesie około 7 mld USD i pozwoli stworzyć 19.000 miejsc pracy w perspektywie najbliższych 15 lat.
Airbus jest aktywny na polskim rynku. W 2001 roku Airbus nabył 76% akcji w PZL Warszawa Okęcie S.A. – najstarszej polskiej firmie lotniczej. Zakład jest trzonem działalności przemysłowej Airbusa, zatrudnia ponad 600 pracowników przy produkcji struktur lotniczych dla programów wojskowych i cywilnych, w tym części metalowych i wiązek elektrycznych do samolotów A320, A330, A400M i MRTT. Ponadto, zakład produkuje 60% struktur lotniczych do sprzedawanych na całym świecie samolotów C295M i służy jako centrum obsług, napraw i remontów (MRO) tych maszyn.
Airbus Helicopters prowadzi centrum inżynieryjne w Łodzi, gdzie zatrudnia ponad 130 osób. To centrum projektowe jest w pełni zintegrowane z zespołami badawczo-innowacyjnymi Airbus Helicopters, skupiając się na przyszłych przełomowych technologiach w zakresie aerodynamiki, przekładni, wirników i łopat dla śmigłowców. Inżynierowie Airbus Helicopters w Łodzi przyczynili się do realizacji flagowych projektów, takich jak H160 i szybki śmigłowiec Racer. W 2023 r. Airbus zainwestował w Polsce, otwierając centrum o pow. 900 mkw przeznaczone do testów przekładni, wałów, łopat i łożysk dla całego asortymentu śmigłowców.
W 2022 roku NAVBLUE – spółka zależna Airbusa zajmująca się rozwiązaniami i usługami w zakresie operacji lotniczych – otworzyła w Gdańsku biuro specjalizujące się w produkcji danych lotniczych i oprogramowania. Od momentu otwarcia biuro rozrosło się z 11 do ponad 80 pracowników. NAVBLUE znajduje się obecnie w fazie gwałtownego przyspieszenia i zamierza rozwinąć się do 130 pracowników do końca 2025 roku. Spółka docenia umiejętności i integrację swoich polskich pracowników, a także zaangażowanie w globalną działalność firmy. Dzięki wsparciu Airbusa, NAVBLUE będzie nadal inwestować w Gdańsku w ramach długoterminowego strategicznego wzrostu.
Airbus aktywnie współpracuje z 50 polskimi dostawcami, a roczne wolumeny zakupów u nich przekraczają 500 mln USD, wspierając około 10.000 miejsc pracy w kraju.
Przy obecnym poziomie aktywności szacuje się, że wkład Airbusa w polską gospodarkę osiągnie 12 mld USD w ciągu najbliższych 15 lat, wspierając ponad 13.000 miejsc pracy.



Komentarze