Umowa na zakup śmigłowców wielozadaniowych dla polskiej Policji podpisana

Podpisanie umowy na zakup śmigłowców pomiędzy PZL Mielec a polską Policją (fot. MSWiA/Twitter)

30 maja br. Komendant Główny Policji nadinsp. Jarosław Szymczyk w obecności Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Joachima Brudzińskiego podpisał w Mielcu umowę na zakup dwóch nowoczesnych śmigłowców S-70i Black Hawk. Maszyny będą wykorzystywane do działań operacyjno – desantowych. To kolejna inwestycja realizowana w ramach Programu modernizacji służb mundurowych.

Umowa została zawarta w Mielcu z Polskimi Zakładami Lotniczymi Sp. z o. o. To właśnie tam powstaje śmigłowiec S-70i Black Hawk, który będzie służył w Policji. Transakcja obejmuje nie tylko sam zakup maszyn, ale także szerokie szkolenie personelu naziemnego i pilotów, a także wsparcie serwisowe w pierwszym okresie użytkowania. Oba śmigłowce zostaną dostarczone do końca tego roku.

Obecnie policja eksploatuje 11 śmigłowców: transportowych, wielozadaniowych, patrolowo-obserwacyjnych. Stacjonują w sześciu bazach na terenie kraju: w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Szczecinie, Poznaniu i Łodzi. Najmłodszy policyjny śmigłowiec ma 13 lat, a najstarszy 47. Koszty utrzymania najstarszych maszyn przekraczają granice opłacalności. Do tego część śmigłowców odbiega od obecnych standardów, w szczególności w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa policjantów i możliwości transportowo – bojowych.

Zakupione maszyny przeznaczone są do zadań desantowo – transportowych. Będą służyły w trakcie działań realizowanych przez Biuro Operacji Antyterrorystycznych. Od sprawności i wyszkolenia policyjnych komandosów, a także od możliwości technicznych śmigłowców, zależy ludzkie życie i zdrowie oraz powodzenie podejmowanych działań.


Nadinsp. Jarosław Szymczyk, Komendant Główny Policji (fot. MSWiA/Twitter)

To pierwszy tego typu zakup w historii polskiej Policja. Zakupiony dziś sprzęt będzie służył przede wszystkim funkcjonariuszom Biura Operacji Antyterrorystycznych – powiedział nadinsp. Jarosław Szymczyk, Komendant Główny Policji.


Joachim Brudziński, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji (fot. MSWiA/Twitter)

Polska Policja zostanie wyposażana w sprzęt najwyższej jakości, dzięki któremu będzie mogła jeszcze lepiej dbać o bezpieczeństwo Polaków. Polska Policja jest największym beneficjentem Programu Modernizacji. Musimy kontynuować proces modernizacji – powiedział Joachim Brudziński, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji. – Dzięki pracy premiera Mateusza Morawieckiego, jeszcze jako ministra finansów, polskie służby mogą się dziś modernizować dodał Minister Joachim Brudziński.


Wspólne zdjęcie po podpisaniu umowy pomiędzy polską Policją a PZL Mielec (fot. MSWiA/Twitter)

Źródło: policja.pl
comments powered by Disqus