Pierwszy komercyjny spacer w kosmosie trwał 20 minut
Dwoje Amerykanów wyszło w czwartek na pierwszy w historii komercyjny spacer w kosmosie; trwał on 20 minut - poinformowała firma SpaceX, której rakieta Falcon 9 wyniosła we wtorek na orbitę okołoziemską kapsułę z czwórką astronautów.
Według SpaceX pobyt w otwartej przestrzeni kosmicznej Jareda Isaacmana i Sarah Gillis przebiegł pomyślnie, a ich stan zdrowia jest bardzo dobry.
Nasz świat nie jest idealny, ale "stąd Ziemia wygląda jakby była perfekcyjna" - powiedział miliarder Isaacman, pierwszy nieprofesjonalny astronauta, który odbył spacer w kosmosie. Był on inicjatorem misji Polaris Dawn i został jej dowódcą.
Portal BBC News określił pierwszy niekomercyjny spacer jako historyczne wydarzenie dodając, że odmieni na zawsze podróże w kosmos.
Astronautka Gillis opuściła kapsułę Crew Dragon, gdy Isaacman już wrócił. Jest ona główną inżynierką operacji kosmicznych firmy SpaceX. Wraz z Anną Menon, również inżynierką uczestniczącą w tej misji, przebywały najdalej od Ziemi w historii - podała CNN. Menon, pracująca wcześniej w NASA, jest też oficerką medyczną misji.
Po powrocie ze spaceru kosmicznego astronauci musieli odczekać niecałą godzinę na wyrównanie ciśnienia w Crew Dragon, ponieważ kapsuła nie została wyposażona w śluzę powietrzną, więc na działanie próżni kosmicznej wystawione było jej całe wnętrze.
Głównym celem spaceru było przetestowanie nowoczesnych skafandrów, których opracowanie zajęło SpaceX dwa lata.
"Jestem pewny, że jakaś wersja (skafandra) będzie noszona pewnego dnia przez kogoś spacerującego po Marsie" - powiedział Isaacman, fundator misji oraz jedyny członek jej personelu, który wcześniej był w kosmosie. Przed trzema laty sfinansował i poprowadził misję SpaceX, która zebrała 250 mln USD dla kliniki pediatrycznej w Memphis w stanie Tennessee.
Pilotem obecnej misji jest Scott Poteet, emerytowany podpułkownik Sił Powietrznych USA.
Celem Polaris Dawn - poinformował SpaceX - jest przyspieszenie rozwoju załogowych lotów kosmicznych. Czwórka astronautów ma wykonać podczas lotu kilkadziesiąt eksperymentów naukowych i badawczych dotyczących zdrowia i funkcjonowania ludzkiego organizmu podczas długotrwałych lotów kosmicznych. W trakcie misji zostanie również przetestowana w kosmosie komunikacja laserowa Starlink. Eksperymenty "poszerzą naszą wiedzę na temat adaptacji, życia i pracy człowieka w kosmosie" - przekazała firma. (PAP)
awm/ ap/
arch.
Komentarze