B738 Ethiopian Airlines omyłkowo wylądował na niedokończonym lotnisku

Boeing 737-800 (ET-AYL) Ethiopian Airlines wylądował na niedokończonym lotnisku (fot. kadr z filmu na Facebooku)

Pilot Ethiopian Airlines omyłkowo wylądował na niedokończonym lotnisku w Zambii. Gdy poinformował kontrolę ruchu lotniczego, że ma zamiar wylądować, usłyszał: "Nie widzimy cię".

Następnie przewoźnik i przedstawiciel władz ogłosili, że B738 (znaki rejestracyjne ET-AYL) "przez pomyłkę" wylądowała na lotnisku, które wciąż jest w budowie w Zambii.

Samolot wylądował w niedzielę na nieukończonym jeszcze lotnisku w północnej prowincji Pasa Miedzionośnego, które jest obecnie obsługiwane przez oddalone o ok. 15 km międzynarodowe lotnisko im. Simona Mwansy Kapwepwe.

Choć Ethiopian Airlines nie wspomina o incydencie na swojej stronie na Twitterze, to linie potwierdziły, że do niego doszło i dodały, że dochodzenie we współpracy z władzami Zambii, jest już w toku.

Zambia jest drugim co do wielkości producentem miedzi w Afryce; przy czym większość tego surowca znajduje się właśnie w prowincji Pasa Miedzionośnego. Wybudowane przez Chińczyków lotnisko w tej prowincji miało zostać otwarte w połowie 2020 r., ale jego uruchomienie opóźnia pandemia koronawirusa.

Po zakończeniu budowy, która kosztowała 397 mln USD, lotnisko będzie miało większą przepustowość, większe udogodnienia i pas startowy o długości 3,5 km. Loty towarowe pomogły Ethiopian Airlines zachować rentowność finansową w czasie pandemii – ten największy przewoźnik w Afryce wykorzystuje bowiem dziesiątki samolotów pasażerskich do transportu towarów. 

Źródło: PAP
comments powered by Disqus